kültür
19 Mart 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Neşe ARICI > Ramazan Ayı
Neşe ARICI

Ramazan Ayı

11.05.2018 10:17 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Neşe ARICI

 Ramazan öncelikle oruç gibi her türlü hikmetlerle dolu kulluk görevinin yerine getirildiği, her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır. Ramazan ayının en önemli özelliği ibadet ve iyiliklerle bu aya tahsis edilmiştir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Bir hadisi şerifte şöyle buyurulmaktadır: “Ramazan ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar.” (Buhari Savm 5) Hadisi şerif gösteriyor ki ramazan ayında iyi işler yapıp kötülüklerden sakınan mümine cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır. Oruç sayesinde nefsine hakim olup şeytana uymadığı için de şeytanın eli kolu bağlanmış ve etkisiz hale gelmiş olur. Ramazan Allah’ın rızasını kazanma kuşağıdır. Ramazanın her öğesi böyle bir böyle bir kazancı sağlayıcı niteliktedir. Oruçlar, beş vakit namazlar, teravihler, dualar, zikir ve teşbihler, iftarlar, sahurlar, fitreler, sadakalar hepsi birer sevap makinesi gibi işlerler. Uygulayıcılarını ebedi nimet ve mutluluklara eriştirirler. Mümin niyetli bir ramazan yaşamaya kararlı olmalıdır. Burada oruç tutmak için gerekli olan niyetten değil de Allah rızası için olan bir niyeti kast ediyoruz. Hz. Peygamber “Ameller niyetlere göre değerlendirilir. Herkese niyet ettiği şey vardır.” (Buhari) buyurmaktadır. O halde amelin gerçek değeri amel edenin niyetinde gizlidir. Müminin niyeti amelinden hayırlıdır. İnsanlar, niyetlerini her zaman Allah (c.c.) için olmaya odaklayabilseler, hesapsız sevap kazanırlar. Niyet sahte ile gerçeği birbirinden ayıran mihenktir. İnsanın değeri, gönlündeki niyetinde gizlidir yani niyet insanın asıl değeridir. Hz. Peygamber (s.a.v) “Niyet ederek ve ecrini Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahları affolunur.” (Buhari Savm 6) müjdesini vermektedir. İnsanlar Allah için yaptığı mubah olan işlerden, yani normalde sevabı da günahı da olmayan günlük işlerden bile sevap alabilir. Örneğin niyeti namaz kılacak olan bir müminin camiye giderken attığı her adım kendisi için sevaptır. Geçimini sağlamak için işe giden birisi helalinden para kazanmaya niyet etse evi dönünceye kadar ibadet sevabı alır, ailesi için harcadıkları sadaka hükmünde olur. Niyetle azlar çok, çoklar sonsuz olur. Belirtmeye çalıştığımız bu şuur hayatın bütün olgularında özellikle ramazanda bize hâkim olmalıdır. O halde ramazanda niyetlerimizi sağlam tutmalıyız ki adetlerimiz ibadetlere dönüşsün. Ziyafetlerimiz, ziyaretlerimiz ibadet olsun. Allah için ikram etmeli, Allah için almalı, Allah için kılmalı... Kısaca Allah (c.c) rızası gözetilmelidir. Mahşerde insanların pişmanlık duyacağı hususlardan birisi de niyetsiz yaşamak olacaktır.

 Ramazan ayı Kuran ayıdır çünkü peygamberimize bu ayda inmeye başlamıştır. Vahiy meleği Cebrail (a.s) her yıl ramazan ayında sevgili peygamberimizle buluşur, karşılıklı olarak birbirlerine kuran okurlardı. Ramazanda camilerimizde ve evlerimizde okunan mukabele ve kuran hatimleri Cebrail ile peygamberimiz arasında mukabele uygulamasının bir devamıdır. Ramazan gecelerinin ihyasında en verimli ibadet teravih namazıdır. Hz. Peygamber bu namazı kılmış ve ashabına da kılmalarını tavsiye etmiştir. Bu ayın en önemli olayı Kadir Gecesi’dir. Kadir gecesi öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadeti ve dualar kabul olur. Ramazan yardımlaşma, dayanışmanın, yaraları sarmanın ihtiyaç içinde olanların dertleri ile dertlenmenin zirveye çıktığı bir aydır. Oruç fakirlere yardım duygusunu geliştirir. Ramazan ayı boyunca aç ve susuz kalan insan yüe Allah’ın ihsan ettiği sayısız nimetlerin kadrini bilir, ona şükreder, açlığın ne demek olduğunu anlar bu suretle fakirlere yardım elini uzatıp şu gerçeği unutmamak gerekir mal da mülk de Allah’ındır. Allah kullarını bunlarla imtihan eder. İdrak edeceğimiz ramazanı şerif tüm İslam alemi için hayırlara vesile olsun. 

Etiketler : Ramazan Ayı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.