AK
19 Haziran 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Kağan Alparslan Çakır > Ramazan ikliminde Erzurum
Kağan Alparslan Çakır

Ramazan ikliminde Erzurum

09.06.2017 11:32 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Kağan Alparslan Çakır

Mübarek Ramazan ayına tüm Erzurum olarak coşkulu, istekli ve gönülden bir şekilde 'Merhaba ey Şehr-i Ramazan' diyerek başladık. Bir gün sonra bu manevi havanın 15 gününü geride bırakacağız.

Bundan sonra içimiz buruk bir şekilde:

"Elveda ey Şehr-i Ramazan elveda,

Elveda ey Şehr-i Rahmet elveda,

Elveda ey,

Elveda ey Şehr-i Kur'an elveda." diyeceğiz.

**

Erzurum'da Ramazan ayının daha güzel ve dolu dolu geçmesi için birçok kurum canı gönülden çalışıyor. Bu vesileyle bir performans değerlendirmesi yapacağım.

Öncelikle her Ramazan'da olduğu gibi bu Ramazan'da da Büyükşehir Belediyesine büyük bir görev düşüyordu. Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ramazan ayının ruhuna ve anlamına uygun programlar yapmayı tercih etti. Ve bu bence çok yerinde bir karardı. "Bir Başkadır Erzurum'da Ramazan" başlığı altında Yakutiye Medresesi'nde yapılan programlarda teravih namazlarından sonra her gün önemli bir isim belirli konularda müzakerelerde bulunuyor. Bu etkinlik hem Ramazan'ın hem de medresenin ruhuna uygun etkinlikler olduğu için benim çok hoşuma gitti? 

Büyükşehir Belediyesi, şehrin en kalabalık caddesi olan Cumhuriyet Caddesi'ni yine Ramazan'a özel olarak trafiğe kapattı. Trafiğe kapanan caddenin tıklım tıkım oluşu, ne kadar doğru bir karar alındığını gösteriyor. Ve bu vesileyle yetkili isimlerin Cumhuriyet Caddesi'nin trafiğe kapalı olduğu zaman daha güzel olduğunu fark ettiklerini umuyor ve bu konuda artık somut bir adım atılarak yılın her günü, günün her saatinden trafiğe kapanmasını öneriyor ve rica ediyorum?

Ve Büyükşehir'in yaklaşık 7 bin kişiye aynı anda hizmet verdiği iftar çadırları takdire şayan? 5 yıldızlı restoran desek yeridir. Görmeyenlerin de bir şekilde iftar çadırına gidip hep ortamın güzelliğini görmelerini hem de o güzel ortamda iftarlarını açmalarını tavsiye ederim. Bu iftar çadırlarından biri Havuzbaşı Kent Meydanı'nda diğeri ise Narmanlı Camii'nin hemen yanında bulunuyor.

**

Tabi ilçe belediyeler de üstlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Merkez ilçelerden Palandöken Belediyesi iftar çadırı açarken, Yakutiye ile Aziziye Belediyeleri ise yoksul ve yardıma muhtaç kişileri tespit ederek gereken yardımları yaptı, yapmaya devam ediyorlar. Gördüğümüz kadarıyla bu konuda Çat Belediyesi ile Narman Belediyesi de bu konuda üstün bir çaba sarf ediyorlar.

**

Erzurum'da birçok yardım kuruluşu ve hayırsever de bu Ramazan'ı boş geçmeyerek üstlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştılar. Zaten öyle olmamalı mı? Varsa elinizde, paylaşmayı bileceksiniz. Varsa yanınızda aç bir kimse doyurmalısınız.  Varsa hizmete muhtaç bir yer, hizmet götüreceksiniz. Ramazan ayı bu tür güzelliklerin olmasına vesile olan çok güzel bir aydır. Ve Erzurum bu işi çok iyi beceriyor?

Evet, yarın "elveda" demeye başlayacağız. Nasıl bitecek diye düşünmemeye çalışırken, göz açıp kapayana kadar 14 günün geride kaldığını görünce, bu güzelliğin daha da uzamasını istiyorum. Allah, tuttuğumuz oruçları kabul etsin inşallah. Sağlıcakla?  

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.