kültür
19 Mart 2019 Salı
Anasayfa > Yerel > Ramazan telaşı başladı

Ramazan telaşı başladı

16.05.2018 09:49 12 14 16 18 yazdır
11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gıda ve meyve-sebze pazarlarında alışveriş telaşı başladı. Satışlarda fiyat ve kalite baş başa götürülmeye çalışılıyor.
Ramazan telaşı başladı

Oruç ayının gelmesiyle birlikte vatandaşın erzak ve gıda ihtiyacını karşılamak için yoğun temposu başladı. Sofraların dolup taşmaya başlayacağı ramazan ayında esnafın yüzü de gülmeye başladı. Şehrin işlek caddelerinde ve alışveriş merkezlerinde son günlerde yaşanan canlılık artarak devam ediyor. Esnafın para kazanma ve durgun geçen piyasayı canlandırma talaşı vatandaşı da alışveriş yapabilme heyecanı sarmış durumda. Büyük durgunluk yaşayan esnafın yüzü gülmeye başladı diyen perakende gıda satıcısı Nasıl Güler “ ramazan ayı demek bereketin ve birlikteliğin güçlenmesi demek. Bizler belki de aylardır diyebileceğimiz bir zaman diliminde bu denli bir yoğunluğu özlemiştik. Zaten ramazan ayında kendini toparlayamayan esnaf bir daha toparlayamaz. Fiyatlar gecen yıla göre aynın diyebilirim. İnsanlar kuru erzaklarını gıdalarını ve temel besin kaynaklarını temin edip ramazanda rahat ve huzurlu bir ay geçirmeyi istiyorlar. Umuyorum ki bu yıl bütün sofralarda huzur ve bereket hâkim olur. Fasulye nohut pirinç ve diğer besinler ramazan boyunca aynı fiyatla satışa sunulacaktır. Bizler vatandaşın dilediği gibi evine aş için erzakını alsın istiyoruz. Ramazan ayında esnafın yüzü gülüyor ise bu bereketin göstergesidir. Aylardır ramazan ayı için hazırlık yaptık ve helaliyle para kazanıp bizlerde evimize ekmek götürme telaşı içindeyiz” dedi.

Nohut ve fasulye cep yakıyor           

Kuru erzak satışının patlama yaşadığı ramazan öncesinde bakliyat olarak nohut ve fasulye en pahalı olma özelliği taşıyor. Fasulyenin 17 TL den nohudun 12,5 TL den sayışa sunulduğu toptan ve perakende bakliyat satış noktalarında vatandaş durumdan mustarip. Şuan sadece nohut ve fasulye biraz pahalılığını koruyor diyen Güler “ umuyoruz ki bu yılın sonuna doğru bu ürünlerde bir düşüş yaşanır fakat şimdilik ramazan ayı için böyle bir durumun oluşabileceğini öngörmek yanlış olur. Bulgur en ucuz ürün olarak 1,25 kuruştan satışı yapılıyor ve pilavlık pirinci de aynı şekilde yıllardır aynı fiyata yani 5 TL ye satıyoruz. Yine sofralarımızın binlerce yıllık geleneği olan makarna da ise fiyatlar uygunluğunu koruyarak 1 TL den alıcıya hitap ediyor” diye belirtti.

Pazar esnafında canlılık hâkim

Kış ayının olumsuz etkilediği Erzurum açık halk pazarları yaz ayının gelmesiyle birlikte rahat tezgâh açmaya başladılar. Ramazan ayının da sıcak havalara denk gelmesiyle birlikte satışlarda artışın yaşandığını ve bunun ramazan ayı boyunca sürebileceğini dile getiren sebze satıcısı Uğur Işıl “ sebzeler ramazan ayı ile birlikte daha düzenli ve özel olarak Pazarlarda tezgâhlarda yerini almaya başlayacaktır. Bunun en büyük nedeni tabi ki sıcak havalara denk gelen ramazan ayıdır. Sofraların olmazsa olmazı olan sebzeler bu yıl İnşallah her bütçeden insanın yiyebileceği şekilde fiyatlandırılacaktır. Bundan kimse şüphe duymasın. Zaten ortalama olarak yıl boyunca aynı fiyatlandırma azalarak seyrini sürdürdü. Sıcak havalar geldikçe mevsimlik sebze ve meyvelerde fiyatlar düşecektir. Şuan domates, biber ve karpuz fiyatları kilosu 2 TL den alıcı buluyor, salata 1,5 TL den patates ise 1 TL den satışa sunulmuş durumda. Ramazan ayının ortalarına doğru Pazar alışverişinde vatandaş açık bir şekilde görecektir ki mevsime endeksli olarak fiyatlar bütün ürünlerde aşağı çekilecektir” dedi.

Hurma yine öncelikli

Oruç tutanların sofralarından eksik etmediği ve iftar anında ellerinden düşürmedikleri hurmalar tezgâhlardaki yerlerini aldırlar. Onlarca çeşit hurmanın boy gösterdiği gıda pazarlarında yıllardır olduğu gibi yine Medine hurmaları öncelikli olarak tercih ediliyor. Fiyatların gecen yılla aynı olduğunu belirten hurma satıcısı Bekir Gülcü “ hurma satışları bu yılda beklediğimiz gibi başladı. Erzurum halkı hurmayla orucunu açmayı bir gelenek haline getirmiş. Bu bizim satışlarımızda ciddi avantaj sağlıyor. Tabi bu daha güzel ve temiz hurmalar getirmemiz gerektirdiğini bize gösteriyor. Ucuz ve güzel hurmaları bu yıl bütün oruç tutan vatandaşlara ulaştırmanın heyecanıyla bizlerde ramazan ayının bereketini yaşıyoruz” diye konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri