24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Ramazanın tadı çömleklerle daha başka

Ramazanın tadı çömleklerle daha başka

14.05.2019 09:39 12 14 16 18 yazdır
İftar sofralarına ayrı lezzet katan bin yıllık çömlek geleneği Erzurumlularca sürdürülmeye devam ediyor. İmalatı için özel toprağa ihtiyaç duyan çömlek ülkemizin dört bir tarafında alıcısına tablalar üzerinden ulaştırılıyor.
Ramazanın tadı çömleklerle daha başka


İzmir Menemen’den getirilerek Erzurum’un birçok yerinde satışa sunulan ve yemek lezzeti konusunda eşsiz katkı yaptığı bilinen çömlekler yoğun ilgi görüyor. Ramazan boyunca satışı yapılan çömlekler büyük bir oranda satıldı. Güveç satışı için özellikle Erzurum’a geldiğini belirten çömlekçi Ayhan Ateş “çömlek kaplarda yapılan tüm yemekler çok lezzetli olur. Ayrıca saf toprak olduğu için bütün bakterileri öldürür. Bu çömleklerimiz topraktan yapıldığı için ve daha sağlıklı olduğu için fazla ilgi görüyor. Ramazan aylarında en önem verdiğimiz yemek kültürümüzdür.

En lezzetli yemekleri bu ayda yapmaya daha özen gösteririz. Hal böyle olunca vatandaşlarımızda en lezzetli yemekleri yapmak için topraktan yapılan bu ürünlerimizi tercih ediyorlar. Toprağın değerini bilen, zevkine varmak isteyen, sağlığını düşünenler tercih ediyor. Bu tadın tarifi yok. Sadece güveci sevip güveçte yemek yeme keyfine erişebilmek önemli” dedi.Yıllardır ürettiği testi, güveç yemek kabı, hediyelik eşyaları özellikle Ramazan aylarında Erzurum, Kars, Iğdır ve Şanlı Urfa gibi il ve ilçelere götürüp sattığını belirten Ateş “doğal topraktan yapıldığı için çömleklerin bakteri üremesine engel olduğu gibi yemeğe de ayrı bir tat ve lezzet veriyor. Bu bin yıllardır sürdürülen bir gelenektir.

İlk insanlarda bu yöntemlerle yemeklerini lezzetli bir şekilde yemişler. Hem sağlıklı oluşları hem de doğayla iç içe olmaları bu şekilde anlaşılabiliyor. Çok kolay bir iş değil bu yaptığımız. Ama tabi ilgi olunca, ilgiyi hissedince zaten kazanç da elde etmiş oluyorsunuz ve bu kültürü devam ettirmek için sizlerde büyük bir umudun içinde olabiliyorsunuz. Ne olursa olsun çömlekçilik ve güveç üretimi bu noktada hiçbir dönem bitmeyecektir.

İnsanların merakı her zaman olacaktır. Bir güveç 15-25 TL arasında değişen fiyatla satılıyor. Tencere ve ya tava gibi pahalı şeyler değil. Ama tabi hepsi ayrı ayrı şeylerdir. Eski insanlar güveci daha çok severler. Çünkü lezzet olarak ne istediklerini ne aldıklarının biliyorlar. Erzurum’a gelip çömlek sattığım için memnunum diyebilirim. Çünkü bu şehirde birçok kişi güveç yapımını seviyor. Getirdiğim güveçlerin büyük bir bölümünü satım ve bayramla birlikte bizlerde evlerimize döneceğiz hayırlısıyla” diye konuştu.

Topraktan yapılan çömleklere yoğun ilgi gösteren vatandaşlar ise, “Ramazan ayında bu çömleklerden alıp evlerimize götürüyoruz. Atalarımızdan günümüze gelen bu çömlek geleneğini yaşatmak istiyoruz. Bu mübarek Ramazan ayında, çömleklerinin içini evlerimizde hazırlayıp getirip fırınlara atıyoruz. Bu hazırlanan toprak çömleklerde hem lezzetli yemekler oluyor hem de daha sağlıklı yemek yemenin tadına varıyoruz” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri