bykşhr
13 Ağustos 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Sadece bu mahalle dönüştürülemedi

Sadece bu mahalle dönüştürülemedi

24.07.2020 10:29 12 14 16 18 yazdır
Kentsel dönüşümlerle birlikte çağdaş şehir yapısına daha adapte duruma gelen Erzurum kimi noktalarda tökezliyor. Şehir hastanesinin inşasıyla birlikte göze daha fazla batan Harput Mahallesi bu kapsamda dönüşüme ihtiyaç duymaya devam ediyor.
Sadece bu mahalle dönüştürülemedi

Kasım AKAN-Erzurum Yenigün Gazetesi

Kentsel dönüşümlerle birlikte çağdaş şehir yapısına daha adapte duruma gelen Erzurum kimi noktalarda tökezliyor. Şehir hastanesinin inşasıyla birlikte göze daha fazla batan Harput Mahallesi bu kapsamda dönüşüme ihtiyaç duymaya devam ediyor.

Önceki aylarda haberleştirdiğimiz ve büyük ilgi gören Harput Mahallesinin kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi konusu sıcaklığını korumaya devam ediyor. Vatandaşların ısrarla dönüşümden faydalanmak ve yeni şehir yapısıyla uyumlu hale gelme isteği sürüyor.

Daha önce haber konusu olan ve vatandaşların ısrarla istediği kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmaları konusu sıcaklığını koruyor. Şehirleşmeye adapte olmakta bile zorluk çektiklerini ve yeni yapıların içinde mahallelerinin kötü görüntü sergilediğini ifade eden vatandaşlar ısrarla yenilenden faydalanmak istediklerini ifade ettiler. Önceki haberimizi aynen tekrarlayan vatandaşlar haberin yeniden gündemde tutulmasını da istediler. Daha önceki haberimiz ise şu şekildeydi “Kentsel dönüşüm kapsamına alınıp alınmadığı bir türlü belirlenemeyen Harput Mahallesi kaderine terk edilmiş durumda. Evlerine bakım yaptıramayan vatandaşlar yıllardır kış soğuklarında doğalgaz bağlatma konusunda ise şüpheyle yaklaşıyor.

Şehir yapılanması ve kalitesi her geçen gün değer kazanan Erzurum kentsel dönüşüm hızını Harput Mahallesinde durdurmuş durumda. Yaklaşık 10 yıldır sürekli mahallenin kentsel dönüşüm kapsamına alındığı bilgisinin kendilerine iletildiğini ve bu durumdan ötürü evlerini tamir ettirmekten çekindiklerini, doğalgaz bağlatmakta şüpheyle yaklaştıklarını dile dile getiren mahalle halkı “insani yaşam standartlarından uzaklaşmaya başladık. Yanı başımıza devasa yapılar yapılıyor ve bizim durumumuz ne olacak diye kara kara düşünüyoruz. En azından yıkılacaksa yıkılsın yıkılmayacaksa da ona göre harekete geçip evlerimizi gerekli tamirattan geçirelim. Özellikle Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kurulmasıyla birlikte mahalle ciddi anlamda kötü görüntü oluşturuyor ve bu durum bize bu mahallenin kesinlikle kentsel dönüşüme girecek sonucu oluşturuyor. Yetkililerde geliyor, inceleme yapıp gidiyor. Şuan evine doğalgaz bağlatmak isteyen insanlar bağlatamıyor çünkü her an yıkım başlayabilir korkusu var. Bütçemize göre yaşadığımız için her istediğimizi yapamıyoruz. Bu anlamda kesin bilginin verilmesi gerekiyor” diye belirttiler.

Şehir hastanesi sebep olabilir

Erzurum’a kurulacak olan ve şuan bitme aşamasına gelen Şehir Hastanesi inşaatı kötü görüntü sergilediği düşünülen Harput Mahallesi için kentsel dönüşüm nedeni olabilir. Devasa yapıların yapıldığı şehir hastanesi çevresinde kenar mahalle olarak adlandırılan mahalle için acele kamulaştırma korkusu oluşturmuş. Evlerinin bir anda acele ile yıkılmaması gerek gerektiğini ve çalışmaların şimdiden başlaması ifade eden mahalle halkı “bizler bir anda kentsel dönüşüm kapsamına alınmak istemiyoruz. Bu şekilde aceleye getirilmiş olacaktır. En azından yetkililerin şimdiden çalışmalarına başlaması gerekiyor. Yıkılacak alanların net olarak belirtilmesi gerekiyor. Bu anlamda yıkılmayacak evler en azından başlarının çaresine bakarlar” diye konuştular.

Yılan hikâyesine dönmüş durumda

Mahallelinin net olarak yetkililerce bilgilendirilmediğini ve herkesin kafasına göre netice ortaya attığını belirten vatandaşlar “eğer mahalle yıkılacaksa bunun zamanı belirlenmelidir. Yıkılmayacaksa yine buna göre bir zaman belirlenmelidir. Çünkü bir şekilde bu mahalle kötü bir görüntü oluşturuyor ve elden geçirilmesi gerekiyor. Şehir hastanesinin kurulmasıyla birlikte bu durum mecburi bir hal alacak ve kesinlikle acele kamulaştırmanın yapılmaması için bizlerle oturulup konuşulması gerekiyor. Bir anda ev almak ve plan oluşturmak zor olur. Bizler bu yükün altından kalkamayız. Özellikle belediye başkanlarımızın bu konuda gerekli çalışmayı yapması tek temennimizdir. Dev apartmanların arasında sıkışıp kalan bir mahalle için çalışma yoksa da yine bilmemiz gerekiyor” dedi.

Yüksek yapıların arasında kalmış durumda

Gelişen şehir merkezinin en özel konumunda bulunan Harput Mahallesi kentsel dönüşüm projelerinin kapılarını çalmasını bekliyor. Şehir hastanesinin açılmasıyla birlikte kesinlikle mahallenin bu kapsamda dönüşüme gireceğini görebildiklerini ve durumun biran önce ele alınıp mahallelinin bilgilendirilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar “belediyelerin vereceği kararı bekliyoruz. Bir anda zarfları gönderip bir hafta içinde yıkım gerçekleştirilecektir paniği oluştursun istemiyoruz. Uygun bir şekilde ciddi projelerle bizlere daha geniş zaman gösterilip mağdur olmamızın önüne geçilmelidir. Bu anlamda büyükşehir başkanımıza güvenimiz sonsuzdur” diye belirttiler. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri