23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Sebze-meyve fiyatları düşüşe geçti!

Sebze-meyve fiyatları düşüşe geçti!

05.12.2018 11:00 12 14 16 18 yazdır
Talebin azalması nedeniyle yaşanan düşüş, sebze halinden başlayarak manavlardaki etiketlere kadar yansıdı.
Sebze-meyve fiyatları düşüşe geçti!

Piyasalardaki yükseliş hareketliliğinden nasibini fazlasıyla alan meyve ve sebze fiyatları, bu hafta başından itibaren sert bir düşüş yaşadı. Talebin azalması nedeniyle yaşanan düşüş, sebze halinden başlayarak manavlardaki etiketlere kadar yansıdı. Erzurum Seyyar Satıcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı İskender Aktepe, “Fiyatlar son birkaç gündür çok ciddi oranda düştü. Ama buna rağmen bile insanların alım gücü yok” dedi.

Geçtiğimiz yaz ortasında yaşanan döviz kuru yükselişinin ardından durgunluğun hakim olduğu piyasalara, bir de artan fiyatlar eşlik etmişti. Özellikle sebze ve meyve fiyatları tavan yaparken, tüketiciler ev ihtiyaçlarını bile neredeyse gramla satın alabilir hale gelmişti.

ETİKETLER BAŞTAN SONA DEĞİŞTİRİLDİ

Erzurum Seyyar Satıcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı İskender Aktepe, yaz ortasından bu yana sürekli yükseliş halinde olan fiyatların son birkaç gündür yerini düşüşe terk ettiğini belirterek, “Hafta başından beri sebze ve meyve fiyatlarında çok ciddi düşüşler yaşanmaya başladık. Geçtiğimiz hafta 3 ile 3,5 lira arasında sattığımız mandalina bugün 2 liraya kadar geriledi. Buna ilaveten sebze fiyatları da dikkate değer ölçüde düştü. Domatesten salataya, biberden patlıcana varıncaya kadar hemen her türlü sebzenin etiket fiyatlarında çok ciddi düşüşler kaydedildi. Şu anda sebze hallerinden tutun da, manavlara varıncaya kadar her yerde etiketler baştan aşağı değiştirildi. Bu düşüşün devam etmesi elbette en büyük beklentimiz. Ama önümüzdeki günler ne getirir, ne götürür, açıkçası onu da bilmiyoruz” diye konuştu.

 

FAYATLAR DÜŞTÜ AMA TALEP YOK

Öte yandan sebze ve meyve fiyatlarındaki düşüşe mukabil karşı karşıya kaldıkları en büyük sorunun ise, işlerin yetersizliği olduğunu kaydeden Erzurum Seyyar Satıcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı İskender Aktepe, “Fiyatlar düşünce işlerin açılmasını ümit ediyorduk ama olmadı. Zaten fiyatların düşmesine sebep olan da, bu durgunluk oldu. Vatandaş artık alışveriş yapmaktan bile çekinir hale geldi. İnsanlar, nasıl olsa fiyatlar yüksek diyerek sebze ve meyve satın almayı öteleyip ya da erteliyor.” şeklinde konuştu.

Kilosu 2 liraya kadar düşen mandalinanın bile yüzüne kimsenin bakmadığını ifade eden İskender Aktepe, “Vatandaşlarımıza çağrımız var, fiyatlar çok ciddi manada düştü. Neredeyse geçtiğimiz yılın fiyatlarıyla aynı seviyeye kadar indi” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri