23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Kağan Alparslan Çakır > SEÇMEN ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR
Kağan Alparslan Çakır

SEÇMEN ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR

06.12.2018 11:28 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Kağan Alparslan Çakır

 

Erzurum siyaseti ne ise, Türkiye’de siyaset odur. Ve bundan dolayıdır ki; siyasi partilerinin neredeyse tamamı seçim çalışmalarına Erzurum’dan start vermiş, meydanlara inmeden önce Erzurum’daki havayı teneffüs ederek kolları sıvamıştır.

Gelelim Erzurum seçmenine…

Geçmiş seçimlerin tamamını ele alıp bir değerlendirme yapacak olursak; Erzurum’da seçmenin tercihi sürekli partilerden yana olmuştur. Ya hep birlikte tek bir partiyi desteklemiş veyahut yine hep birlikte tek bir partiyi alaşağı etmiştir. O yüzden seçim sonuçlarına dair bir öngörüde bulunmak isteyen herkes yüzünü önce Erzurum’a çevirmiş ve yorumunu da ondan sonra yapmıştır.

Peki, bu durum Erzurum’da aynı mıdır?

Son birkaç seçim özelinde konuşacak olursak; genel olarak aynıdır ama oy kullanma alışkanlıklarında çok ciddi değişiklikler de görülmeye başlanmıştır.

Örneğin; Erzurum’da hiçbir seçmen adaylar üzerinde yorum yapmazdı; yapmadığı gibi sandık başında adayı da hesaba katmazdı.

Ama şimdi durum değişti?

Seçmen desteklediği siyasi parti kadar artık adayının kim olduğunu da irdeliyor. Bunu tepkisel olarak ortaya koymaktan da çekinmiyor. Ahmet, Mehmet, Mustafa ya da Mahmut olsun, kim olursa olsun “baş üstüne” demiyor artık…

İsteriz, diyor…

İstemeyiz, diyor…

Oy veririm, diyor…

Oy vermem, diyor…

Bu şu demek; şehir eski alışkanlıklarını yavaş yavaş terk ediyor. Tabi bu durumun yaşanmasında eğitimin büyük rolü var, bu da sosyolojik açıdan bir sonuç oluşturuyor elbette… Yani Erzurum’da özellikle genç seçmen, artık annesi ya da babası gibi düşünmüyor… Önceleri bir evden kesinlikle ıska götürmez bir biçimde aynı partiye tulum oy çıkarılabilirken, bugün baba başka bir partiye, evlat bir başka partiye oy verebiliyor.

Şunu demek istiyoruz…

Erzurum’da seçmen tercihlerinde artık bir değişim söz konusu ve bu durum önümüzdeki yıllarda partilerin oy oranlarına hem de çok ciddi manada tesir edebilecek bir boyuta gelecek.

Bu yüzden siyasi partilere ve yönetim kademelerine tavsiyemiz; aday belirlerken artık seçmenin de ne düşündüğünü dikkate almaları yönündedir.

Çünkü mevcut tablo gösteriyor ki; seçmen artık bir başkaldırı ve itiraz kültürü gelişmeye başlamış ve bu da artık çuvala sığmayacak hale gelmiştir.

Bizden uyarması!.. 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.