21 Ekim 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Şehir ruhunu kaybediyor!

Şehir ruhunu kaybediyor!

17.10.2020 14:57 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da şehirleşmeye yönelik olarak atılan her adım, aslında tarihi ve kültürel mirası da ortadan kaldırıyor.
Şehir ruhunu kaybediyor!

 

 

Erzurum’da şehirleşmeye yönelik olarak atılan her adım, aslında tarihi ve kültürel mirası da ortadan kaldırıyor. Erzurum’un tarihi özelliğe sahip birçok mahallesi, geçmişte yapılan yanlış iskan ve imar düzenlemeleri yüzünden tarihe karışırken, kaybolmaya yüz tutan semtlerden birisi ise, Kavak Mahallesi olarak tarif ediliyor. Şehrin kuzeydoğusunda kalan Kavak Mahallesi, Erzurum’un geçmişine bıraktığı derin izlerle bilinirken, söz konusu semt aynı zamanda şehrin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel geçmişine de ev sahipliği yapıyor. Bugün Erzurum’da ve Erzurum dışında yaşayan birçok bürokrat, akademisyen, siyasetçi, eğitimci, iş adamı ve sanatçı, Kavak Mahallesi geçmişiyle tanınıyor. Erzurum’un kültürel yaşamına önemli katkılar sağlayan isimlerin hep Kavak Mahallesi’nden çıkmış olması, bu semti çok daha ayrıcalıklı kılarken, semtin sembolü haline gelmiş olan yapılar da, birer-ikişer gözden kayboluyor.

 

HER SEMT VE SOKAĞIN BİR RUHU VAR

Şehir planlamacıları, her semtin ve her sokağın bir kültürü ve ruhu temsil ettiğini belirterek, özellikle Erzurum gibi tarih kökleri çok eskiye dayanan şehirlerde bu olgunun çok daha dikkat çekici olduğunu dile getirdiler. Kavak Mahallesi’nin, Erzurum’un en eski semtlerinden birisi olduğuna vurgu yapan şehir plancıları, “Kavak Mahallesi aslında sadece bir semtin adı değildir. Kavak Mahallesi, Erzurum kültürünün membaı, Dadaşlığın ruh kökü, yardımlaşmanın, dayanışmanın, sahiplenmenin, komşuluk ilişkilerinin, kısacası Erzurum’u tarif eden her ayrıntının vücut bulduğu bir yerdir. Kavak Mahallesi ile aynı özelliklere sahip olan birçok mahalle vardır ve ne yazık ki kentleşme ve betonlaşma çılgınlığı şehrin gören gözlerini kör, konuşan dilini lal etmiştir” diye konuştular.

 

BÜYÜKŞEHİR BU KONUDA ÇOK HASSAS

Öte yandan Erzurum’da derin kültürel izler taşıyan semtleri korumaya yönelik en somut adımların Büyükşehir Belediyesi tarafından atıldığını vurgulayan şehir planlamacıları, “Geçmişte Erzurum’da tarihi mezarlıklar, şadırvanlar, Erzurum evleri ve türbe gibi tarihi yapılar, maalesef o dönemlerin yerel idarecileri yüzünden günümüze kadar ulaşamamıştır. Ama bugün Büyükşehir Belediyesi’nin ortaya koyduğu tarihsel ve kültürel hassasiyet, her türlü takdirin üzerindedir. Unutmamak lazım ki; geçmişin izlerini kaybeden toplumlar, geleceğe iz de bırakamazlar” ifadelerini kullandılar. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri