3333
14 Aralık 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Neşe ARICI > ŞEHİTLİK VE GAZİLİK
Neşe ARICI

ŞEHİTLİK VE GAZİLİK

09.03.2018 10:28 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Neşe ARICI
 Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun. Hz. Muhammed'e(s.a.v) Kuran'ın harfleri ve ayetleri sayısınca salat ve selam olsun. 
 İnsan çalışarak pek çok rütbe ve ünvan elde edebilir, şehitlik ve gazilik rütbesi ise hayatı karşılığında elde edilmekte ve inanç sayesinde kazanılmaktadır. Bu bakımdan rütbelerin en üstünü şehitlik ve gaziliktir. Şehit Allah huzurunda diri olarak hazır bulunup, nimetlere erişeceği ve cennete gireceğine şahit olunacağı için bu adı almıştır. Gazi ise Allah yolunda ve vatan uğrunda savaştığı ve arzu ettiği halde ölmeyip sağ kalan kimseye verilen addır. Gazi de şehit olmak ve bu mertebeye yükselmek için savaştığından dolayı o da şehitler derecesinde kabul edilmiştir. Peygamber(a.s) şöyle buyurmuşlardır, "Bir kimse Allah yolunda şehit olmayı canı gönülden isterse yatağında ölse bile Allah onu şehitler derecesine ulaştırır."(Müslim, hadis nu: 820)
 Cenabı hak ayeti kerimede şöyle buyuruyor: "Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz." (Bakara, 2/154) İslam bilginleri konu ile ilgili hadislerden yola çıkarak şehitleri üç kısımda değerlendirir:
•Hem dünya hem ahiret hükümleri bakımından şehit sayılanlar: Bunlar Allah yolunda savaşırken öldürülen kişilerdir. Tam anlamıyla şehit bunlardır.
•Sadece dünya hükümleri bakımından şehit sayılanlar: Dış görünüşü itibariyle Müslüman olduğuna hükmedilen ve Müslümanların safındayken düşman tarafından öldürülen kişiler bu grupta yer alır.
•Sadece ahiret hükümleri bakımından şehit sayılanlar: Allah yolunda savaşırken düşman aldığı bir yaradan o anda değil de, daha sonra ölen kişilerdir. 
Ayrıca hadislerde şehit oldukları bildirilmekte olanlar ise; yanlışlıkla veya haksız yere öldürülen, yangında, denizde veya göçük altında can veren kişiler, veba, kolera gibi önlenmesi zor hastalıklar sebebiyle ölenler ilim tahsili yolunda, helal kazanç uğrunda, can, mal ve namus uğrunda ölenler, loğusa iken ölen, cuma gecesinde ölen kimseler de şehit sayılır. Şehitliğin altı hasleti(güzelliği) vardır:
•Akan kan damlası ile günahları affolunur.
•Ruhu cesedinden çıkmadan evvel cennetteki makamı kendisine gösterilir.
•Kabir azabında ve kıyamet gününün şiddetinden kurtulur.
•Başına "Tacü'l Vıkar"  denilen cennet tacından bir taç giydirilir ki, onun bir tane yakutu dünya ve dünyada olan her şeyden hayırlıdır.
•Cennette hurilerden 72 huri tezviç(zevce) olunur.
•Akrabalarından 70 kişiye şefaat eder.
 Sonuç olarak şehitlikte birinci şart inanmak ve Müslüman olmaktır. Şehitlik olmadan vatan olmaz. Bugün sahip olduğumuz bu cennet vatan kahraman atalarımızın her karışını kanlarıyla sulayarak bize emanet ettikleri topraklardır. Mithat Cemal Kuntay bu gerçeği şöyle dile getiriyor: “…, Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer üstünde ölen varsa vatandır.”
Tüm şehitlerimize Cenabı Haktan rahmet diliyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.
Bir sünnet: Peygamber(a.s) dışarı çıktığında "Ya Selam" derdi.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.