kültür
19 Mart 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Bilal UYGUR > SİYASETİN EN BÜYÜK YALANI: AHDE VEFA
Bilal UYGUR

SİYASETİN EN BÜYÜK YALANI: AHDE VEFA

03.05.2018 09:54 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Bilal UYGUR

 Vefa sadakattir. Vefa asalettir. Vefa sır tutmak, ihanet etmemek, yarı yolda bırakmamaktır. Vefa; sözünde durmak, iyiliği unutmamak, iyilikte bulunanlara misliyle ve fazlasıyla karşılık vermektir. Vefa fedakârlık, merhamet ve vicdandır. Vefa; muhabbet, dostluk, sadakat, bağlılıkta sebat ve ahde riayettir.

 Vefa; Bezm-i Alem’de başlar. Vefanın en büyüğü ezelde Yüce Yaradan’a verilen sözdür. Vefa sonsuza kadar bu sözün arkasında durmaktır. Vefanın zıddı vefasızlıktır. Nankörlüktür. Vefasızlık ise küfrün en rezil şekli olan münafıklığın en belirgin niteliklerindendir.

 Allah’u Teala Bezm-i Alem’de; “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” diye sordu. Ruhlar tek bir ağızdan; “Bela..( Evet )” dediler. Bu insanların Allah ile olan ahidleriydi. Yaradılışta Allah’a verdiği ahide vefa göstermekte ihmal gösteren günümüz insanının bu anlamda sadakati lisanı haliyle ortada değil mi?

 Yüce Rahman Bakara Süresi 40. Ayetinde; “Ahdime vefa edin ki ben de size vaadettiklerimi vereyim ve ancak benden korkun..”,  Fetih Süeri’nin 10. Ayetinde ise; “Kim ahdini bozarsa ancak kendi aleyhine bozmuş olur, kim de Allah’a verdiği ahde vefa gösterirse Allah O’na büyük bir mükafat verecektir..” diye buyuruyor. Böylece Allah Zül Celal vefa noktasında kıstası belirlemiş ve kriteri kendisiyle yapılan ahid olarak koymuştur. Ayrıca Peygamberimiz Hz. Muhammed ( s.a.v ) bir hadisinde; “Ahdine vefası olmayanın imanı da dini de olmaz.” demiş ve vefanın önemini kendi açısından da belirtmiştir.

 

İşte bu yüzden vefa Müslümanım diyen bir insan açısından en büyük şiardır. İnançlı milli ve manevi değerlere bağlı herkeste olması gereken özelliklerdendir. Kaldı ki insan vefayı bir eşyadan bir hayvandan beklemez. Vefa eşrefi mahlûkat olarak yaratılan insana münhasır ve ona yakışan bir özelliktir. Onun için insandan vefa beklenir. Bu insanın fıtratının gereğidir.

 

Günümüz dünyasında ahde vefa yok denecek kadar azdır. İnsanlar artık dünyevi her türlü kazancı, menfaati, mevki, makamı ve getiriyi ön plana almış manevi değerleri göz ardı etmiş hatta ahirete bırakmıştır. Siyasetin hızlandığı Ülkemizin yeni bir seçim sathı mahalline girdiği, her önüne gelenin siyasete soyunduğu, İnsanların en iyi benim diye kendini anlattığı ve belki de bir diğerini kötülediği, menfaat uğruna birçok şeyi unuttuğu veya arka plana attığı şu günlerde Vefa daha ayrı bir önem taşıyor.

 

Maalesef ki siyaset güncel hayatımızın en önemli parçası olmuş durumda. İnsanlar siyaseti, mevcudiyetlerinin ve istikballerinin vazgeçilmezi olarak görmektedirler. Siyasetin temel unsuru ise birlikte yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişen bir anlayışa dönüşmüştür. Siyaset dün birlikte oturup kalktığı kapı komşusunu, kahve arkadaşını, dava arkadaşını ilk fırsatta satmak kötülemek olmuştur. Bir zamanlar dost dediğinin telefonlarına bakmamak, gördüğünde yüzünü çevirmek, en hafif bir talebini dahi basitçe geçiştirmek, kendisini kâf dağında görmek zamane siyasetçilerin en büyük özelliklerinden olmuştur. Bugün insanın yüzüne gülüp, “tamam, olur” deyip arkadan farklı söylemlerde hatta ihanet içerisinde bulunan, birbirine hamaset besleyip yüzleştiğinde ağam paşam diyen insanların yer aldığı siyaset vefasızlığın emanete ihanetin nankörlüğün tavan yaptığı bir dünya olmuştur.

 

Bu dünyanın içerisinde hiç mi vefalı, iyiniyetli, sadık, ehli iman kimse yok. Elbette ki var. Onları zaten halk da biliyor el Hak ki Allah da biliyor. Biz onları tenzih ediyoruz. Ama inanın bunlar belki bir elin parmakları kadardır. Böyle bir siyasetten insana ne fayda gelir memlekete ne fayda gelir. Vatana millete bayrağa dine ne fayda gelir. Ruhları bozulmuş, satılmış, kiraya verilmiş ve insan vasfından çıkmış ancak öylesine bir “madde” haline gelmiş bedenlerden elbette ki ancak ateşe odun çıkacaktır. 

 

Tüm insanların ve hasletten siyasetçilerin Hz. Ali’nin; “Kimse bana vefa göstermese de ben vefa göstermeye devam edeceğim” sözündeki gibi dostlarına, evvelce birçok şeyi paylaştıkları insanlara ahde vefa göstermesini istiyorum diliyorum.

 

Bunu bir insan, bir dost, bir Müslüman ve hepsinden önemlisi bir Kul olarak istiyorum.

Bu duygularla siyasete soyunan tüm adaylara en büyük kriterin ahde vefa olması gerektiğini hatırlatarak başarılar diliyorum. Yazımı Mevlana’nın şu dizeleriyle bitirmek istiyorum.

 

 “Dostlarını daima vefa ile an can,

Arayan Sen ol, bulan Sen

Tanıyan Sen ol, kucaklayan Sen,

Kula vefası olmayanın Hakk’a da vefası olmaz..”

 

Allaha emanet olun.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.