bykşhr
04 Haziran 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Soğuk havaları fırsata çevirin

Soğuk havaları fırsata çevirin

08.11.2019 10:41 12 14 16 18 yazdır
Sınav temposunun iyiden iyiye kendini hissettirdiği Erzurum’da soğuk havalar büyük fırsat olarak görünüyor. Soğuk havalardan dolayı kapalı alanlarda kalmak zorunda olan öğrencilerin durumu ders çalışarak fırsata çeviriyor.
Soğuk havaları fırsata çevirin

Havaların soğumasıyla beraber hemen hemen herkes dört duvar arasına sıkışırken, Uzman Eğitmen Mehmet Ekmen, sınavlara hazırlanan adayların bu soğuk havaları fırsata çevirmesi gerektiğini belirtti. Erzurum’da son günlerde etkili olan kar yağışı, hayatı ve eğitimi sekteye uğratırken, Erzurum Geo-Mat Dershanesi Müdürü Mehmet Ekmen, üniversiteye, KPSS’ye ve TEOG’a hazırlanan adayların bu soğuk havaların fırsata çevirip daha iyi ders çalışması gerektiğini belirtti.

Soğuk havalarda öğrencilerin aklında sadece ders çalışmak olması gerektiğini söyleyen Uzman Eğitmen Ekmen, sıcak havalarda öğrencilerin ders çalışmaya konsantre olamadığına dikkat çekti. Özellikle bahar aylarında sınav tarihlerine yaklaşıldığını fakat dışarıda havaların sıcak olması ve insanların gezip dolaşmasının adaylar üzerinde olumsuz bir etki bıraktığını belirten Ekmen, “Sınav tarihlerine yaklaşıldıkça havalar da iyileşmeye başlıyor. Böylece insanlar dışarıya çıkıp gezip dolaşıyor.

Sınavlara hazırlanan adaylar ise içeride ders çalışırken kafası da dışarıda oluyor. Ama şimdi içinde bulunduğumuz günler tam ders çalışma mevsimidir. KPSS, TEOG, YGS ve LYS’ye hazırlanan adaylar, bu soğuk havayı avantaja çevirip kendilerini daha iyi derse vermeleri gerekiyor. Onlar da biliyor ki dışarıda soğuk ve kardan başka bir şey yok. Adaylar tabii ki günün 24 saatini ders çalışmakla geçirmemeli. Kafalarını dağıtmak için bazı sosyal aktivitelere katılabilirler. Bu tür aktiviteler konsantreyi daha çok artırır. Erzurum bu anlamda, özellikle bu havalarda tam da sınavlara hazırlanmak için mükemmel bir şehir.

Erzurum’un bu özelliğini avantaja çevirip eğitim alanında daha güçlü olması gerekmektedir. Tabi yapılacak tüm çalışmalar belirli plan ve program çerçevesinde yapılması lazım. Plansız, programsız ve hedefsiz çalışma, boş çalışmadır. Bu çalışmayla hiçbir yere varılmaz. Önünüze büyük hedefler koyarak, sınavlara hazırlanın. Büyük hedef demek, büyük çalışma demektir. Hedefler bize, şimdiki zamanda yaşama gücü verir. Başarılı öğrenciler, içinde bulundukları zamanı yaşar ve o zamanda çalışırlar. Bu tip öğrenciler asla vakitlerini boşa harcamazlar. Onların, hedeflerine ulaşmak için gereken gücü buldukları yer, içinde bulundukları zamandır.

Hedef sayesinde zihnimiz başarıya odaklanır. Hedef belirleyip plan yapmak, içinde bulunduğunuz durumdan hedefinize nasıl ulaşacağınıza odaklaşmak, hedefe götürecek şeye yoğunlaşmak. Bunlar bazı öğrenciler için doğal ve kolay; bazılarına ise çok zor gelir. Eğer siz de başarılı olmak istiyorsanız hedef belirlemeyi ve bu hedefe konsantre olarak hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Tabi ki bunu da aşama aşama yapmanız, hedefinize ulaşma adına size son derece faydalı olacaktır” diye konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri