27 Şubat 2020 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Kasım AKAN > SORULAR CEVAPLAR
Kasım AKAN

SORULAR CEVAPLAR

22.08.2019 09:57 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Kasım AKAN


SORU:

Karayolu seyahat acentelerinin iş ve işlemlerinden hangi kurum sorumlu?

 

CEVAP: 

Ulaştırma Bölge Müdürlüğü sorumlu. Dün bu konuda sorduğumuz sual sebebiyle birkaç firmadan sitem, bazı vatandaşlardan da destek geldi. Firma yetkilileri, yoğunluktan dolayı vatandaşların beklentilerini karşılayabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını söylerken, vatandaşlar ise tam tersini iddia etti. Karayolu seyahat acentelerinin denetlenmediğini, başlarına buyruk yolcu taşımacılığı yaptıklarını ifade eden vatandaşlar, sıkıntılarını iletebilecekleri bir şikayet mercii bile bulamadıklarından yakındı. Taraflar böyle derken, Erzurum Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nün bugüne kadar hangi iş ve işlemleri yaptığını açıkçası biz de merak etmeye başladık. Can alıcı soru şu: Erzurum’daki karayolu taşımacılık sektörü gerçekten de denetleniyor mu?

 

SORU:

Erzurum’da yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlar yapılabilir mi?

 

CEVAP:

Erzurum’da son zamanlarda güneş enerji santralleri gündemde… Kimi çevreler, bu yatırımları “boş işler” olarak değerlendiriyor. Ama halbuki kazın ayağı hiç de öyle değil. Sebebine gelince, Erzurum; sadece Türkiye’de değil, dünyada bile en uzun güneşlenme süresine sahip şehirler arasında geliyor. Dolayısıyla bu bir nimettir ve mutlaka değerlendirilmelidir. Aslını sorarsanız, Erzurum’da şimdiye dek böylesi yatırımların yapılmamış olması bile belki de en büyük eksikliklerden birisidir. Bu manada Büyükşehir Belediyesi’ni kutlamak ve tebrik etmek gerekir. Bir kenara yazın, bekleyin ve görün! Erzurum, önümüzdeki yıllarda güneş enerji santrallerinin adeta cirit attığı kentlerden birisi olacak.

 

SORU:

Banka kredi faizlerine yapılan indirimler, piyasaya olumlu yansır mı?

 

CEVAP:

Sıcak para nerede olursa olsun piyasalara doğrudan etki eder ve hissedilir düzeyde izler bırakır. Bu manada bankaların kredi faizlerine yönelik olarak yaptığı indirimler çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle konut satın almak için kullanılan kredilerin, inşaat sektörüne doğrudan etki edeceğini hesaba katacak olursak; bu da sektöre bağlı onlarca iş kolunda sıcak paranın sirküle hale gelmesi anlamını taşıyor. Hal böyle olunca önümüzdeki birkaç gün içerisinde Erzurum’da da inşaat sektörünü kısmen de olsa rahatlatacak gelişmeler muhakkak olacaktır. Önemli olan kredi faizlerine yapılan indirimlerin uzun ömürlü ve istikrarlı olmasıdır.

Etiketler : SORULAR CEVAPLAR
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.