19 Şubat 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Kasım AKAN > SORULAR-CEVAPLAR
Kasım AKAN

SORULAR-CEVAPLAR

17.09.2019 10:16 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Kasım AKAN

 

SORU:

Erzurumspor’a hoca arama sürecinde taraftara kulak verilmeli mi?

 

CEVAP:

Verilmeli evet ama taraftarın sözüyle de oturup kalkılmamalı! Eğilime bakarsınız, tavsiyelerini dinlersiniz ama sizin karar alma sürecinize doğrudan taraftarın tesir etmesine izin vermezsiniz, olur biter. Çünkü taraftarın arasında futboldan anlayan da vardır, almayan da vardır. Çoğunluk ki, futboldan anlamamakta ve klavye kahramanlığı yapmaktadır. Bu yüzden çok da sorun etmeyin ama taraftarı da hesaba katmamazlık gibi bir hataya da düşmeyin!

 

SORU:

Kötü misal emsal olur mu?

 

CEVAP:

Olmaz, olmamalı da. Ama şartlar ne yazık ki bizi buna mecbur etmeye başladı. Bir örnekle, aldığımız maaş diyelim ki yetersiz ve biz bu durumdan yakınıyoruz. Çaresini aramıyoruz, işverenle konuşmuyoruz, zam talep etmiyoruz ama tanıdık herhangi bir dostumuzun bizden daha az maaş alıyor olmasını göz önünde bulunduruyor ve “en azından ben ondan çok alıyorum” diyerek, kendimizi avutuyoruz. Kötü misali emsal kabul etmek işte budur. Hayatımızın her döneminde buna benzer örnekler görmek mümkün. Bir başka misalle diyelim ki tüp pahalı ve biz bu duruma itiraz ediyoruz, aklımıza hemen geçmişteki tüp kuyrukları geliyor. Sonra da “en azından istediğimiz zaman tüp bulabiliyor, kuyrukta sıra beklemiyoruz” diyerek, durumu hemen kabulleniyoruz. Şimdi kendinizi gözden geçirin bakalım; kötü misali emsal kabul ettiğiniz neleriniz çıkar neleriniz!

 

SORU:

Ziraat Mühendisi bir dostumuzun ifade ettiğine göre; Erzurum’da mısır ekimi ve üretimine yönelik olağanüstü uygun bir toprak yapısı varmış. Peki, o halde üretim niye yok?

 

CEVAP:

Cevap belki çok ilginç gelecek ama domuzlar yüzünden! Yanlış duymadınız, Erzurum ovasındaki domuz sürüleri üreticinin mısırlarını daha olgunlaşma döneminde silip süpürüyormuş. Bu yüzden çiftçiler mısır ekmekten çekiniyormuş. Koskoca tarım şehrindeki çiftçinin düştüğü duruma bakar mısınız? Peki, bu duruma tedbir alınmış mı diye soracak olursanız; maalesef yok, alınmamış! Bu sorun yetkililere iletilmiş ama hiç kimsenin umurunda da olmamış!

Etiketler : SORULAR-CEVAPLAR
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.