22 Ağustos 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Stokçuların uykuları kaçacak!

Stokçuların uykuları kaçacak!

09.02.2019 10:29 12 14 16 18 yazdır
Hükümetin yaptığı “halk gıda” açıklaması, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, Erzurum’da da büyük heyecan uyandırdı.
Stokçuların uykuları kaçacak!

 

 

Sürekli yükselen fiyatlar yüzünden son bir yıldır sebze ve meyve tüketiminin büyük ölçüde azaldığı Erzurum’da, hükümetin yaptığı “halk gıda” açıklaması, büyük heyecan uyandırdı. Fiyat istismarcılığına karşı alınacak tedbirlerin başında gelen “Halk Gıda” uygulamasının nasıl yürütüleceği şimdiden merak konusu olurken, sebze ve meyve komisyoncuları ise, bu uygulamanın stokçulara vurulacak çok büyük bir darbe olacağını dile getirdi. Üreticiden halka gelinceye kadar sebze ve meyve fiyatların olabildiğince yükseldiğini, bu durumun yaşanmasına da, tedarikçilerin sebep olduğunu anlatan komisyoncular, “Hepsi için geçerli değil belki ama çoğu tedarikçi sebze ve meyve stokçuluğu yaparak fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Sonra da ucuza mal ettiği ürünü piyasaya kademeli olarak sürüyor” diye konuştular.

 

STOKÇULARIN PLANLARI ALT-ÜST OLDU

“Halk Gıda” uygulamasının stokçuları ve fiyat istismarcılarını şimdiden tedirgin etmeye başladığını dile getiren komisyoncular, “Bu açıklamanın ardından öyle zannediyoruz ki; stokçuların tüm planları alt-üst oldu. Artık ellerinde ne kadar stok ürün varsa piyasaya sürmek zorunda kalacaklar. Çünkü üreticiden 1 liraya aldıkları malı 7-8 lira üzerinden dağıtıyorlar. Hal böyle olunca maskeleri düşmüş olacak” şeklinde konuştular.

Uygulamanın zaman geçirilmeden hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan komisyoncular, “Bahar öncesinde başlayacak bu uygulama önümüzdeki üretim dönemi için çok büyük bir fırsat olacak. Çünkü bu uygulama karşısında stokçuların nefesi kesilecek. Hem üreticinin hakkı korunacak, hem de tüketicinin hakkı korunacak” dediler.

 

TEDARİK KANALLARI DENETLENSİN!

Öte yandan fiyat istismarının sadece sebze ve meyve değil, perakende sektörü için de geçerli olduğunu anlatan sektör temsilcileri ise, “Fiyat artışlarıyla ilgili olarak marketleri suçlamak ve töhmet altında bırakmanın bir anlamı yok. Denetim mekanizmaları, asıl tedarikçileri süzgeçten geçirmeli ve fiyatların nasıl yükseldiğini bir de onlara sormalıdır. Çünkü perakende sektöründeki fiyatların belirlenmesinde kilit rolü tedarikçiler oynuyor. İşin bu kısmına yoğunlaşmak gerekiyor; eğer denetimden sorumlu kurumlar bunu başarabilirse, perakende sektöründe yükselişe geçen fiyatların düştüğüne tanıklık edebilirler.” çağrısında bulundular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri