24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Stres birçok rahatsızlığın baş nedeni olabiliyor

Stres birçok rahatsızlığın baş nedeni olabiliyor

14.05.2019 09:38 12 14 16 18 yazdır
Artan dünya nüfusuna ve doğadan uzaklaşmaya bağlı olarak gelişebilen sinir ve stres onlarca hastalığa kapı aralayabiliyor. Stresin yol açtığı sorunlar yine vatandaşların bildiğinin aksine oldukça fazla duruyor.
Stres birçok rahatsızlığın baş nedeni olabiliyor


Çağımızın en yaygın sorunlarından birisi olan sinir ve stres, birçok soruna yol açmakta. Stresin yol açtığı sorunlarsa sandığımızdan çok daha çeşitli. Şayet dikkat edilmediği zaman beraberinde hastalıkların oluşmasına neden olabiliyor. Psikolog Emrah Gül sinir ve stresten doğan sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu. Gülle, “Birey kendini huzursuz ya da baskı altında hissettiğinde verdiği zihinsel, duygusal ve davranışsal tepkileri stres olarak tanımlamaktayız. Hepimiz stresi yaşarız ve bunu engelleyemeyiz. Stresle her gün yüz yüze olduğumuz için, hepimiz belirsizde olsa stresin ne olduğunu fiziksel ve psikolojik sağlığımıza neler yapabileceği hakkında az çok bilgi sahibiyiz” dedi.

Bedensel olarak birçok rahatsızlığa neden olabiliyor

Gül “Aslında stresin bizim için her zaman kötü olabileceği düşüncesi doğru değildir. Çünkü tehlikeli bir durum karşısında stres bize tedbir aldırır. Bunun yanında baş edeceğimizden daha fazla ve uzun süren stres zaman içinde birçok hastalıkları da tetikler. Stres sonucu bedensel ve ruhsal sorunlar yaşayabiliyoruz. Stres durumundan en çabuk solunum sistemi etkilenir. Vücudumuzda oksijen bakımından zengin kanı hızlıca dağıtabilmek için daha hızlı nefes alıp verme tepkisi gösteririz. Strese bağlı olarak oluşabilecek rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir, Bedensel olarak düşündüğümüzde baş ağrıları, mide sorunları, bağırsak sorunları, cilt hastalıkları, vücut ağrıları ve kalp rahatsızlıkları yaşanabilir. Ruhsal açıdan değerlendirdiğimizde ise depresyon, ünsiyete, kaygı, panik, uyku bozukluğu, huzursuzluk, asabiyet ve karamsarlık olarak oluşan belirtilerdir” diye konuştu.

SİNİR VE STRES İLE NASIL BAŞ EDİLİR

Strese yol açan durumların oluşturduğu duygular ve psikolojik uyarılmalar son derece rahatsız edici bir duruma dönüştüğünü vurgulayan Gülle sözlerine şöyle devam etti “bu rahatsızlık kişiyi bunu azaltmak için bir şeyler yapmaya güdüler. Bir kişinin stresi ortaya çıkaran durumlarla uğraşma sürecine başa çıkma denir. Bu durum iki biçimde ele alınabilir.

Kişi, ortaya çıkan özgül sorun ya da durumla, onu değiştirecek ya da gelecekte ondan kaçınacak bir yol bulmaya çalışarak ilgilenebilir. Buna problem odaklı başa çıkma, değiştirebileceği durumdan yarar sağlayabileceği, birkaç durum arasından seçim yapmak denir. Duygu odaklı başa çıkmada ise sorunlarla ilgili düşünceleri geçici olarak bir yana bırakarak bir nevi kendini telkin etmesi olarak düşünebiliriz. Öncelikle stresle mücadele etmeye zihnen kendinizi hazırlamanız gerekir.

Mücadelenin en başında yapabileceğiniz faktörler bulunmaktadır. Bundan sonra ise stres durumunda kullanabileceğiniz şifalı bitkiler yer almaktadır. Bu bitkileri kullanmanız hem bedeninize güç verecek hem de kendinizi zihnen zinde hissedersiniz. Sıraladığımız bu yöntemlerin dışında uygun ailesel, çevresel ve toplumsal koşullarda bulunmaya, bedensel ve ruhsal sağlığımızı korumaya da dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlıklı beslenme, sportif faaliyet, egzersizler, sanatsal uğraşı ve hobi faaliyetleri stresle baş etmede önemli ve etkilidir” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri