22 Temmuz 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Tanıtım Günleri çağrısı

Tanıtım Günleri çağrısı

15.04.2019 09:33 12 14 16 18 yazdır
Gazeteniz YENİGÜN’ün “TANITIM MI, TİCARET Mİ?” başlığıyla gündeme getirdiği tanıtım günleri organizasyonlarıyla ilgili haber, kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı.
Tanıtım Günleri çağrısı


Gazeteniz YENİGÜN’ün “TANITIM MI, TİCARET Mİ?” başlığıyla gündeme getirdiği tanıtım günleri organizasyonlarıyla ilgili haber, kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum şube Başkanı Murat Ertaş da, sosyal medya hesabından konuya ilişkin olarak önemli bir mesaj verdi. Erzurum Tanıtım Günleri’nin, yeme-içme organizasyonundan ziyade, Erzurum’un beşeri ve kültürel sermayesinin tanıtımı amacına hizmet etmesi gerektiğini vurgulayan Murat Ertaş, paylaşımıyla YENİGÜN’ün haberine tam destek vermiş oldu.


Gazeteniz YENİGÜN de, haberinde tanıtım günleri organizasyonlarının, Erzurum’u sadece cağ kebabı ve kadayıf dolmasından ibaret olarak göstermek yerine, şehrin sosyal, kültürel, tarihi ve beşeri sermayesinin yanı sıra, tabii ve doğal güzelliklerini de ön plana çıkarma ve onları tanıtma amacına hizmet etmesi gerektiğini vurgulamıştı.  

 

TDED ŞUBE BAŞKANI ERTAŞ’IN TESPİTİ

TDED Erzurum Şube Başkanı Ertaş’ın paylaştığı mesaj şöyle: “Erzurum tanıtım günleri, köy ve yemek kültürünün, nostaljinin tanıtım günlerine dönüşmesin. Tanıtım günlerine gelen 6 bin yıllık medeniyetler başkenti bir şehri mi bir köyü mü tanıyor olacak?

Tanıtım günlerinde: Şair Nefi’yi, Kadı Darir’i, Ziya Paşa’yı, İbrahim Hakkı’yı, Ömer Nasuhi Bilmen’i, Kemalettin Kamu’yu, Sümmani’yi, Reyhani’yi, Alvarlı Muhammet Lütfü Efe’yi, Cahit Koytak’ı… tanıt. Redhouse’u, Puşkin’i, Mümtaz Turhan’ı, Cemalettin Server Revnakoğlu’nu, Nurettin Topçu’yu, Ziyaettin Fahri Fındıkoğlu’nu, Saip Sencer’i, Ahmet Hamdi Tanpınar’ı… tanıt

Timur’u, Dede Korkut’u, Saltuk Bey’i, Kanuni’yi, Pir Ali Baba’yı, II. Abdülhamit’i… tanıt. Şehrin binlerce yıllık medeniyetler ve devletler tarihini, savaş tarihini tanıt. Erzurum Kongresini, Erzurum’un Milli Marşı’nı, Albayrak gazetesini, hudut şehrinin hikâyesini tanıt. Şehrin yer altı kaynaklarını, madenlerini tanıt. İlçelerin kültür ve tabiat varlıklarını, yayla ve doğa turizm imkânlarını tanıt. Yüksek irtifa kamp merkezini, kış turizmini, alternatif spor yatırımlarını ve imkânlarını tanıt. Medrese geleneğini, Atatürk Üniversitesi’ni ve bu üniversitede dünden bugüne görev yapmış marka bilim adamlarını tanıt. Erzurum türkülerini ve hikâyelerini, barlarını tanıt

-Erzurum ağzını, Tebriz’le ilgisini, Azerbaycan kardeşliğini tanıt. Dünden bugüne Cemal Gürsel gibi Hüseyin Avni Ulaş gibi şehrin marka siyasetçilerini tanıt. Anadolu’nun girişi kapısı olan Erzurum’un göç tarihini tanıt. Erzurum’da dünden bugüne sanat muhitlerini, hattatlarını, zanaatkârlarını, sanatçılarını tanıt. Şehri ve şehirliliği tanıt.”

 

ERZURUM KAMUOYUNDAN ERTAŞ’A TAM DESTEK

Dadaşlar, Erzurum’un isminin bile başlı başına bir zenginlik olduğunu dile getirerek, “Bu ismi kullanmak suretiyle yapılacak olan her organizasyon, kesinlikle bu ismin sahibine aittir. Hiç kimse bu ismi ticari bir meta olarak kullanamaz, bu ismi kullanarak ticaret de yapamaz. Özellikle tanıtım günleri organizasyonları bu manada çizgisinden çıkmış durumda. Erzurum ismi kullanılarak yapılan bu organizasyonlar, resmen ticaret faaliyetine dönüştü. Tamamen stant kiralama ve bu işten kazanç elde etme şeklinde bir yapıya bürünen Erzurum tanıtım günlerine kesinlikle bir ayar verilmeli ve Erzurum ismi üzerinden kimi yapıların para kazanması ve ticari kazanç elde etmesinin önüne geçilmelidir. Bu manada Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş’ın önerisi fevkalade önemlidir ve buna muhakkak kulak verilmelidir.” şeklinde konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri