22 Temmuz 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > TANITIM MI? TİCARET Mİ?

TANITIM MI? TİCARET Mİ?

13.04.2019 10:56 12 14 16 18 yazdır
Erzurum Tanıtım Günleri etkinlikleri, adı her ne kadar tanıtım da olsa, adeta bitpazarı organizasyonuna dönüşüyor.
TANITIM MI?  TİCARET Mİ?


Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde organize edilen tanıtım günleri etkinliklerinde şehirlerin sosyal, kültürel, tarihsel zenginliklerine odaklanmadan ziyade, ticari kaygılar çok daha fazla ön plana çıkıyor. Ankara ile başlayan, ardından İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nde düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri etkinlikleri, adı her ne kadar tanıtım da olsa, adeta bitpazarı organizasyonuna dönüşüyor. Ankara’da ESAV tarafından organize edilen tanıtım günlerinin dışındaki diğer tüm organizasyonlar, tamamen ticari kaygılar üzerine oturtulurken, Erzurum’a ait kültürel dokular bu süreçte arka planda bırakılıyor. Erzurum dışında yaşayan Erzurumlular da bu duruma teki gösterirken, adı her ne olursa olsun hiçbir dernek ya da federasyonun, Erzurum’un ismini ticari faaliyetlere alet etmemesi gerektiği vurgulanıyor.

 


TANITIM MI, BİTPAZARI ORGANİZASYONU MU?

Dadaşlar, Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde organize edilen tanıtım günleri etkinliklerinin artık sıradanlaştığını ve adeta alışveriş çılgınlığına dönüştüğünü belirterek, “Cağ kebabını bile Hataylıların, Urfa ve Anteplilerin yaptığı stantlarda Erzurum’dan bahsetmek ne kadar mümkün olabilir?” diyerek, kimi vilayetlerdeki Erzurum derneklerinin bu işi tamamen ticarete döktüğünü ileri sürdüler.

Erzurum isminin başlı başına bir değer olduğunu ve içerisinde Erzurum adının bulunduğu hiçbir organizasyonun odağında ticari kazanç olmaması gerektiğini vurgulayan Erzurumlular, “Bazıları var ki, adına tanıtım günleri dedikleri organizasyonu tam bir bitpazarı havasına dönüştürüyorlar. Erzurum’u anlatmak dururken, Erzurum’un değerlerine dikkat çekmek ve Erzurum’un cazibe ışığını parlatmak dururken, bu işi pazarda tezgah açmakla eşdeğer görenler var. Bunun adı istismardır ve buna kesinlikle izin verilmemelidir” diye konuştular.

 

KAMU KURUMLARINI DA ALET EDİYORLAR

Erzurum’da Valilik başta olmak üzere yerel yönetimlerin de bu konuda oldukça titiz davranmaları gerektiğini dile getiren Erzurumlu vatandaşlar, “Maalesef son yıllarda organize edilen bu tarz etkinliklerin çoğu, Erzurum ismini ticari kazanç elde etmeye yönelik olarak kullanıyor. Üstelik bunu yaparken, işin içerisine Valilik başta olmak üzere yerel yönetimleri de dahil ederek olaya meşruiyet kazandırıyor. Bu gibi etkinlikler karşısında devletin kamu kurum ve kuruluşlarının çok daha hassas ve seçici olması gerekiyor. Hiç kimsenin bu şehrin adını ve değerlerini istismar etmeye hakkı yok. Sırf adı Erzurum Tanıtım Günleri diye, bu tarz organizasyonlar için kaynak ayırmak, enerji harcamak ve devletin imkanlarını seferber etmek son derece yanlıştır” şeklinde konuştular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri