kültür
21 Mart 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > TARiHi ESERLERE “ŞAHLARIDA VURURLAR” DARBESi

TARiHi ESERLERE “ŞAHLARIDA VURURLAR” DARBESi

13.03.2018 11:45 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’un Tarihi hayatını, kültürünü yansıtan ve her gün sayısızca ziyaretçiyi ağırlayan Tarihi eserler, üzerini sprey boya ile yazılan yazılardan dolayı vatandaşın tepkisine yol açıyor.
TARiHi ESERLERE  “ŞAHLARIDA VURURLAR”  DARBESi
Ömer UTRİ-Yenigün Gazetesi
Erzurum için büyük anlamlar taşıyan ve yüzyıllara meydan okuyup günümüze ulaşan Tarihi eserler, Üzerine sprey boya ile yazılan yazılar utanç verici durumda. Hemen he men hergün sayısızca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi eserlerin üzerine kimliği belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından yazı lan yazılardan dolayı hem yerli halk hem de turistler tarafından büyük tepkilere  yol açıyor. Genelde ayrılık sözleri, aşk sözleri ve isyan kar yazılar yer almakta. Tarihi eserlerin yanı sıra özel mülk alanlarına da izinsiz bir şekilde bu tip yazılar yazıl makta.Erzurum’da bulunan ve tarihi epey bir derin olan, İlhanlı Hükümdarı Sultan Olcayto zamanında Gazanhan ile Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut tarafın dan 1310 yılında yapılan Yakutiye Medresesinin bahçe duvarları bu yazılara maruz kalmış durumda. Erzurum’un merkezinde yer alan ve her gün binlerce kişinin uğradığı Medrese, gençlerin “Şahları da Vururlar” gibi yazılarına maruz kalmış durumda. Yakutiye Medresesi dışında Erzurum’un en görkemli manzarasına sahip olan ve ihtişamıyla Erzurum’u süsleyen, İlk inşa tarihi kesin olarak bilinmeyen  fakat M.S. 5. Yüzyılın ilk yarısında Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilen ve tarih boyunca birçok medeniyetin elinden geçip en son olarak 11. Yüzyılda Türklerin eline geçen Erzurum Kalesi de bu tip spreyli yazılara maruz kalmış durumda. Üzerinde farklı renklerde sayısızca yazılar yazılmış olan ve bu tarihi eserimizde Erzurum’a gelenlerin ilk uğrak yerleri olmasından dolayı, gelen ziyaretçilerin böyle manzaralarla karşılaşması utanç verici. Kimisi Aşkını dile getirirken, kimisi ayrılık açsını dile getirmiş durumdu. Erzurum Kalesinin duvarlarını yazılan yazılardan en dikkat çekeni ise “Uyuşturucuya Hayır” yazısı olmuş durumda. Bu iki tarihi eserin yanında birde Muratpaşa Camiinin duvarları da bu tip yazılara maruz kalmış ve Erzurum’da birçok tarihi eser bu şekilde zarar görmekte.
GELEN ZİYARETÇİLER 
TEPKİLİ
Erzurum’a gelir gelmez hemen Tarihi yerlerini gezen yerli ve yabancı turistlerin bu manzaralar karşısında tepki verdiklerini ifade eden Erzurumlular, “Bizim için ve ülkemiz için büyük bir anlam teşkil eden tarihi yerlerimizin, sorumsuz kişiler tarafından bu şekilde zarar verilmesi bizi ciddi bir şekilde üzmekte.Atalarımız dan torunlarına miras olarak kalan böyle önemli tarihi yerlerin, şimdiki torunları tarafından bu denli zarar verilmesi ve kıymetinin anlaşılmaması büyük bir utanç taşımakta. Yetkililer tarafından gerekli yasaklamalar tedbirler alınmasına rağmen hala aynı şekilde yazılar yazılıyor. Kimisi “sol yanımdaki heyecanı kaybettim” yazıp ayrıldığını anlatırken kimisi “Ruhum hayatımdan yoruldu” deyip isyan etmiş, kimisi de Semtini, ismini, şehrini ve şarkı sözleri yazıp Tarihi Eserleri yıpratmış durumda. Biz yetkililerin daha fazla önlem alıp, bu yazıları yazanları belirleyip cezai işlem uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri