kültür
21 Mart 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Tarihle bağını koparmayan kütüphane

Tarihle bağını koparmayan kütüphane

13.03.2018 11:38 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da bulunan Habib Baba Kütüphanesi tarihle iç içe yaşıyor.
Tarihle bağını koparmayan kütüphane
Kasım AKAN
Yenigün Gazetesi
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yenileme çalışmalarının ardından gün yüzüne çıkan tarihi doku, kütüphane zenginliğini bünyesinde barındırıyor. Erzurum’un eğitimine büyük katkı sağlayan kütüphane ders çalışmak isteyeneler için en uygun ortam.
Erzurum’un en eski mahallelerinden biri olan Yeğen Ağa da bulunan Habib Baba Kütüphanesi; Gölbaşı, Gülahmet ve Mahallebaşı semtlerinde yaşayan çocukların ve gençlerin ders çalışmaları için ideal bir yer. Edebiyat, tarih, din, kültür, sanat, bilim, siyaset, ekonomi, güzel sanatlar, felsefe ve çeşitli dallarda 5 bin 278 kitabın yer aldığı Habib Baba Kütüphanesi ziyaretçilerine sağlıklı ortamda ders çalışma imkânı sağlıyor. Her hafta sonu öğrencilerine ders sorusu hazırlamak için Habib Baba Kütüphanesine geldiğini söyleyen Sait Bingöl “ burası Erzurum’un en güzide kütüphanesi. Ders çalışmak için, tarihin akıp giden geçmişinde seyre dalmak için inanılmaz uygun bir mekân. Eski bir Erzurum evinin içinde ders çalışmak insana ayrı bir hava katıyor. Ders çalışırken bazen duvarlara, tavana, pencereye ve oda yapılarına bakarak dalıp gidiyoruz, bu harika bir duygu” diye ekledi. Eski bir Erzurum evinin restore edilerek hayat bulduğu Habib Baba Kütüphanesi ders çalışmak isteyenlere doyumsuz fırsatlar sunuyor. İçinde dinlenme odasının, çocuk bölümünün, sohbet salonlarının bulunduğu kütüphanede tarihi kültür ürünleri de bulunmakta. Dinlenmek için kütüphane içinde ki tarihi dokuları incelediğini aktaran Bingöl “ ders çalışmaya ara verdiğimde dışarı çıkmak yerine kütüphanemizin tarihi dokusunu inceliyorum. Özellikle odaların genişliği ve bir biriyle bağlı olan koridorlar ilgimi çekiyor” dedi. 
Ders çalışmak için 
uygun kütüphane
Yaklaşan üniversiteye giriş sınavı ve Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kütüphanelerin yoğunluğunu arttırıyor. Ders çalışmak için uygun ortamların sağlandığı kütüphaneler kitap temin etmek içinde tercih ediliyor. Habib Baba Kütüphanesi Erzurum’un en özel kütüpha nesidir diyen Ensar Yerlikaya “ bu kütüphaneye geldiğim de kendimi huzurlu hissediyorum. Sadece kitap okumak için buraya geliyorum ve bu hissin bana kattığı huzuru herkesin tatmasını istiyorum. Bazen tarihi camlardan dışarıyı seyre dalıyorum ve bir anda geçmişle bütünleşip kendimi geçmiş ten gelen bir insan olarak tanımlıyorum. Bunu yapan şey bulundu ğum ortam tabi ki” diye belirtti. İstediği türde kitap bulup okuma şansı yakaladı ğını dile getiren ve zengin arşivi kurcalarken tarihle bütünleş tiğini belirten Yerlikaya “ ders çalışmak için uygun ortam var ama ben herkes ders çalışırken kitap okumayı daha çok seviyorum. Erzurum da ki bütün kütüphaneler de kitap okudum ama böyle bir ortamla henüz başka yerde tanışmadım” dedi.   


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri