29 Ocak 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Tatlılar soğukla coştu

Tatlılar soğukla coştu

10.09.2019 09:46 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye başlayan soğuk havalar tatlı satışında patlama yarattı. Kış soğuklarının yaşanmaya başladığı kentte vatandaşlar tatlıcılarda yoğunluk oluşturuyor.
Tatlılar soğukla coştu

Kış soğuklarının etkisiyle tatlı yemeye başlayan vatandaşların fazla kilo almamaları için de daha dikkatli olması gerekiyor. Kış soğuklarını en ciddi şekilde yaşayan Erzurum son günlerde tatlı satışlarına da etki etti. Soğuk havalarla birlikte insanların özellikle evlerine kilo işi olarak tatlı siparişlerinde artış yaşandığını dile getiren tatlıcı Erhan Güler “ bizim şehrimizde aslında yaz kış tatlı satışı yoğun olarak yaşanıyor. Ama son soğuk havalarla birlikte satışlar daha yoğun yaşanmaya başladı. Havalar soğuyor, kış geliyor ve insanlar bu mevsimde daha çok şişmanlıyor. Soğuk havada tüketilen, sıcak, kremalı, tatlı içecekler ve yiyecekler, hormon miktarının değişmesi, hareket etme isteğinin azalması, kışın insanlara kilo olarak geri dönüyor. Havanın kararması ruh halimizi olumsuz etkileyerek dışarı çıkma ve hareket etme isteğimizi azaltır. Karanlık havada uyku düzenimizi ayarlayan hormonların miktarı değişir ve daha fazla uyku ihtiyacı hissedilir. Soğukta daha çok sıcak yiyecek ve içecek tüketilir. Bütün bunlar insanlara fazladan alınan kaloriler ve kilolar olarak geri dönüyor” diye konuştu.

Havalar tatlı isteğini değiştirebiliyor

Özellikle soğuk havalarla birlikte insanların daha fazla tatlı ihtiyacı duyduklarını ve bu anlamda kilo almak istemeyen insanların daha da sağlıklı olabilmeleri için ne kadar tatlı yemeleri gerektiğini bilmelerinde büyük yarar olduğunu belirten diyet uzmanları yapılan bilimsel çalışmalara göre sanayileşme öncesinde gıdaya ulaşmak ve ısınmak günümüzdeki kadar kolay değildi. İnsanlar toprak, karla kaplanmadan bulabildikleri yiyecekleri tüketip, bunları vücutlarında yağ olarak depolamaktaydı. Depolanan bu enerjiyle soğukta vücut ısısını yüksek tutarak hayatta kalma ihtimalini artırmaya çalışıyorlardı diye bilgi veriyorlar. İnsanların tatlı yerken aşırıya kaçmamaları gerektiğini özellikle sağlık açısında önemli olduğunu da ekliyor.

Erzurum’da insanların kış aylarına girilmesiyle birlikte tatlı siparişlerine önem verdiklerini ve bu siparişlerin özellikle evlere götürülüp yenilmek üzere yapıldığını dile getiren tatlıcı Güler “ eğer soğuk havalarda tatlı yerseniz bedeniniz biraz daha sıcak kalabiliyor. Aslında bu durum biraz da tatlının kendi içindeki yapısıyla alakalıdır. Tatlı enerji durumu oluşturuyor. Bu durumda insanlarda sıcak kaldıklarını düşünüyorlar. Alışkanlık haline getiren müşterilerimizin olduğunu da söylemek gerekiyor. Ama her ne olursa olsun kilo ve sağlık konusuna dikkat etmeleri gerekiyor.

Kapalı ve soğuk havalarda evde zaman geçiren kişilerin televizyon karşısında hareketsiz kalmaları, atıştırma isteklerini artırıyor. Beslenme alışkanlıklarını ortaya koymak için yapılan araştırmaya göre; TV karşısında 120 dakikadan uzun zaman geçiren bireylerin, atıştırmalık olarak daha çok kalori içeren yağlı besinleri tercih ettiğini ortaya koydu. Zararlı beslenme alışkanlıklarının başında gelen bu durum; TV karşısında uzun zaman geçirmenin hareketlerimizi kısıtladığını, beslenme düzenimizdeki sebze ve meyve tüketme alışkanlıklarımızı bozduğunu, bizi daha yağlı yiyecekler ve yüksek kalorili içecekler tüketmeye sevk ederek obeziteyi artırdığı gerçeğini gözler önüne seriyor. Hareketin ve sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan obezite ve metabolik uzmanları mümkün olduğu kadar açık havada zaman geçirip, hareket etmeye çalışalım.  Yiyecek ve içeceklerimizin kalorisinin farkına vararak tüketelim. Aromalı kahveler ve alkol aşırı kalori içerir. Kışın bile haftada bir kez tartılmayı ihmal etmeyelim. Bir öğünde çok yediysek bir iki gün daha az kalori almaya dikkat edelim, hemen beslenme düzenimizi bozmayalım. Kışın birkaç kilonun doğal olduğuna dikkat çekerek, kilo kontrolü beklentilerinin kışın daha düşük tutulması gerektiğini önerdi. Önemli olanın alınan kilolarda aşırıya kaçmadan birkaç kilo ile sınırlandırılması ve bahar döneminde bu kiloların verilerek zinde ve ince kalmaya devam edilmesi olduğunu vurguluyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri