bykşhr
07 Haziran 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Taze patates kapış kapış

Taze patates kapış kapış

22.05.2020 10:45 12 14 16 18 yazdır
Kış stoklarının bitmesiyle birlikte yeni hasat taze patateslerin piyasada sürüldüğü Erzurum’da satışlar üst seviyede seyrediyor. Vatandaşların karantina günleri için de stok yaptığı taze patatesler ucuzluğuyla da cep rahatlatıyor.
Taze patates kapış kapış

Erzurumluların sofralarından eksik etmediği ve onlarca çeşidiyle yemek yaptıkları patates sebzesi taze olarak sezona giriş yaptı. 2 liradan satışa sunulan ve vatandaşların cebini ısıtan taze patateslerin bir ay boyunca piyasada olacağını ve devamında yeni mahsulün tezgâhlardaki yerini alacağını dile getiren seyyar satıcılar “kış boyunca tüketilen ve stokların bittiği patatesler de yeni hasat satışları başlamış bulunuyor. Ucuz olmasıyla birlikte de vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Bir ay boyunca taze patatesler tezgâhlarda olacak ve ucuzluk daha rahatlatıcı noktaya gelecek.

Şimdiden fazla patates almaya ve stok yapmaya gerek çünkü piyasa da bu ürün bolluğu devam edecek. Salgın günlerinde telaşa kapılıp stok yapmaya bu aşamada gerek yok elbette. Daha da bol olacak olan bu yılın hasadı sofralara ucuz sebze yetiştirecektir. Patates hasadı beklenilen düzeyde hasat oluşturdu ve beklentimiz bu hasadın diğer ürünlerde de oluşmasıdır” ifadelerine yer verdi.

Lezzeti de bir başka

Sofraların vazgeçilmezi olan ve Erzurumluların en fazla tükettiği sebzelerin başında gelen patates bu yıl ki hasadıyla lezzetinden söz ettirmeye başladı. Bu yılın patateslerinin geçmiş yıllara göre daha lezzetli olduğunu ve bütün yıl boyunca bu lezzette patates bulmayı umut ettiklerini dile getiren vatandaşlar “taze patateslerin piyasaya çıkmış olması bir yılı daha geride bıraktığımızı gösteriyor. Çünkü Erzurumlular için kışın bitmiş olması yeni yılın başlangıcı anlamına geliyor. Stoktaki patateslerin bitmesi de bu zamana denk geliyor ve bu yıl ki taze patatesler yüzleri güldürdü.

Ucuz olduğu için daha fazla alma isteği oluşsa da kış ayı olmadığı için bu durum gereksiz oluyor. Bu nedenle günlük yetecek kadar mutfaklarımıza götürüyoruz ve taze patatesleri değerlendirmiş oluyoruz. Erzurum’da patatesi tüketmeyen bir yana az tüketen bulmak bile zordur. Hemen herkes evine torbalar dolusu patates alıyor ve kış boyunca tüketiyor. Eski alışkanlık olan bu durum ailelere kolaylık da sağlıyor. Çünkü her gün patates alma derdi ortadan kalkmış oluyor” şeklinde konuşturlar.

Daha da ucuzlayacak

Yeni hasadın piyasaya sürülmesiyle birlikte ucuzlamaya başlayan ve taze olmasıyla Erzurumluları daha fazla cezbeden patateslerin daha da ucuza satışa sunulması bekleniyor. Hasat döneminin bereketli geçtiğini ve bu durumun diğer ürünlerde de beklendiğini dile getiren hal pazarcıları “taze patates hasat dönemi bereketiyle tam istenilen durumda seyretti. Umudumuz diğer ürünlerin de bu bollukta olmasıdır. Kısa süre içinde bütün tarım ürünlerimizin tezgâhlarda yer almasını bekliyoruz. Vatandaşların ekonomik olarak rahat nefes alacağı şimdiden düşünebiliriz” ifadelerini kullandılar. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri