22 Ağustos 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Temizlikte ağıza dikkat

Temizlikte ağıza dikkat

06.11.2018 09:10 12 14 16 18 yazdır
Çoğu insanın hayatında en sık karşılaştığı diş sorunu protez alanının hızla gelişmesiyle dert olmaktan çıkıyor. Hem ağız sağlığı hem de protezlerin verimli olabilmesi için gerekli olan temizlik ise insanların ağız tadını güvenceye alıyor.
Temizlikte ağıza dikkat

İnsanların daha temiz bir hayat yaşamak için öncelikli dikkat etmesi gereken ağız ve diş sağlığı protez biliminin gelişmesiyle daha da önemli olmaya başladı. İnsanların takma diş- protez konusunda temizliklerinin titizliği de bu noktada oldukça dikkat çekici noktada bulunuyor. Çeşitli dış etkenlerden, düzenli diş fırçalamamaktan ve yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan diş dökülmeleri çağımızın en büyük sağlık sorunlarından birisi haline geldi. Diş protezlerinin sağlıklı olabilmesi ve verim konusunda istenileni verebilmesi noktasında temizliğin hayati öneme sahip olduğunu dile getiren Diş Hekimi Timur Elderoğlu “takma diş yaptırmakla işin bitmediği bir gerçektir. Hem daha iyi bakım hem de ilgi bekleyen protezler titiz bir temizliğe ihtiyaç duyduklarını söylemek gerekiyor.  Kişi protez diş yapıldıktan sonra yeni dişlerine gereken özene göstermeli, günlük bakımını yapmalıdır. Aksi halde diş çeşitli iltihaplanmalara ve yeni kayıplara yol açabilmektedir. Düzenli temizliği yapılmadığında diş etinde çekilmelere de neden olan diş protezinin bakımı oldukça önemlidir. Çünkü vatandaşın yeni dişleri olan protezlerde bakım ihtiyacı duyuyor. Bunu kimse köşeye atamaz. Eğer bakımı yapılamaz ise bu sefer protez dişler de sorun oluşturacaktır ve daha da sorun olup damak problemleri baş gösterecektir. Protez dişlerin çeşitleri vardır. Bunlardan biri de sabit protezlerdir.

Eğer dişleriniz sabit protez ise mutlaka her fırçalamadan sonra diş ipi kullanmalısınız. Bir diğer protez diş çeşidi hareketli protezlerdir. Bu dişler hastalar tarafından çıkarılabildiğinden bunların temizlenmesi sırasında özel temizleme sularında bekletilmesi daha doğrudur. Sağlıklı bir dişin temeli her yemekten sonra diş fırçalamaktır. Bu diş fırçalama her yemekten sonra protez dişlerde de uygulanmalıdır. Protez dişlerde zamanla oluşabilecek lekelenmeleri önlemek için fırçalama sırasında aşındırıcı tozlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tozlar dişlere zarar vermektedir. Zaman içinde protez dişlerinizin üzerinde lekelenmeler olduysa mutlaka geç kalmadan diş hekiminize giderek bu lekeleri temizletmelisiniz. Aksi halde lekeler büyüyerek kalıcı hale gelecektir” diye belirtti.

Protez dişler kişinin yeni dişleridir

İnsanlarda diş dökülmesinin ardından bilimin büyük bir nimeti olan takma dişlerin devreye girdiğini ve bu dişlerin diğer dişler gibi kişilerin yeni dişleri olduğunu ve bu duruma alışan insanların bu durumdan daha pozitif anlamda çıkacaklarını dile getiren Elderoğlu“ diş sorunu olan insanlar ana dişlerinin kıymetini daha iyi anladıklarını görüyoruz. Zamanla bakımı yapılmayan ve çürümeye başlayan dişlerin dökülmeye başladığını gören insanlar bu duruma oldukça üzülüyorlar. Ama bakımını yapmaları gerektiğini her yerde duyuyorlar. Ve aslında bunu biliyorlar.

Takma dişlerinizin ilk takıldığında alışmakta zor çekebilir, tat kaybına uğrayabilirsiniz. Protezlere zarar vermemek için ilk başlarda mümkün olduğunca yumuşak gıdalar tüketin. Yemek yedikten sonra ağzınızı mutlaka bol suyla çalkalayın ve tükürün. Ağzınızda yemek artığı kalmadığından emin olun. Diş protezinin ilk zamanlarında mümkün olduğunca küçük lokmalar ısırın ve tek tarafta değil arka dişlerinizin her iki tarafında da yemekleri çiğneyin. Protezleri takma çıkarma işlemini yaparken mutlaka yumuşak bir zeminde durun. Dişlerimize iyi bakmadığımız zaman çürüyerek döküldüklerini biliyoruz. Bu durumu bütün herkes biliyor ve ona göre davranması gerektiğini de biliyor. Bu bakımdan takma diş sahibi olduklarında temizliğini iyice yapmaları gerekiyor. Kaza ile protez düşerse protezde kırıklar meydana gelebilir. Hareketli protezinizi gece yatarken çıkarıyorsanız kesinlikle kuru bir yerde bırakmamalısınız. Kuru yerde uzun süre kalan hareketli protezlerde bozulmalar meydana gelmektedir. Fırçalama işlemini yaparken dişin her yerinin fırçalandığından emin olun” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri