22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Roportajlar > Teröre karşı Elif gibi dimdik durduk
Teröre karşı Elif gibi dimdik durduk

Teröre karşı Elif gibi dimdik durduk

12.02.2016 21:52 12 14 16 18 yazdır
Memur Sen Erzurum İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Abdulllah Duman, Hedef 1 Milyon üye sloganı ile çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Şuan için 930 bin üyeye sahibiz ve bu rakam inşallah 15 Mayıs itibariyle 1 milyona yükselecek" d

SALİH ÇELEBİ / ERZURUM

Memur Sen Erzurum İl Temsilcisi  ve Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Abdulllah Duman, Hedef 1 Milyon üye sloganı ile çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Şuan için 930 bin üyeye sahibiz ve bu rakam inşallah 15 Mayıs itibariyle 1 milyona yükselecek" dedi.

Memur Sen Erzurum İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, teröre karşı daima, Elif gibi dimdik ayakta durduklarını belirterek, "Terörü ve destekçilerini lanetliyoruz. Kazanan Türk Milleti olacak" dedi.

Bu haftaki röportaj sayfamızda Memur Sen Erzurum İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman'ı konuk ettik. Başkan Duman, 2015 yılında ait sendikal faaliyetleri, elde ettikleri kazanımları, "1 Milyon Üye" hedefi ve Erzurum'da ki çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Sendikal faaliyetler haricinde toplumsal olaylara ve ülkemizi tehdit eden terör illetine karşı sessiz kalmayarak tepkilerini gösterdiklerini belirten Duman, "Teröre karşı Elif gibi dimdik ayakta durduk ve durmaya devam edeceğiz. Bu illeti destekleyenlere lanet olsun" dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Abdullah Duman. 1967 Erzurum Şenkaya doğumluyum ilk okulu köyüm Gözebaşı'nda okudum. Orta ve liseyi Kars Susuz Kazım Karabekir öğretmen lisesinde tamamladım. Şişli Sağlık Meslek Lisesi Laboratuar Bölümünden mezun oldum. 1990 yılında Çanakkale'nin Ezine İlçesinde ilk olarak göreve başladım. 1995 yılında Erzurum Numune Hstanesi'ne tayin oldum ve sendikayla tanışmam 2005 yılında oldu. Sağlık Sen 2. olağan kurulunda Yönetimde Şube Sekreteri olarak görev aldım. 2008 yılında 3. Olağan Genel kurulda Şube Başkanlığına seçildim. Halen devam etmekte ve iki dönemdir Memur sen il temsilciliği görevini yürütmekle beraber Erzurum Sivil Toplum Platformunda Başkan Yardımcısı ve iki ay önce yapılan Erzurum Spor Kongresinde Başkan Yardımcılığına seçiilmiş bulunmaktayım.

Memur Sen ve Sağlık Sen gibi iki dev kuruluşta yöneticilik yapıyorsunuz. Nasıl başarıyorsunuz bunu, hiç yorulmuyor musunuz?

Öncelikle bunun bir ekip işi olduğunu belirtmek istiyorum. Erzurum'da en ucra köşede temsilcilerimiz var ve bizlere büyük kolaylık sağlıyorlar. Burada görev yapmanın bir sevda, bir dava ve aşk olduğunu ifade etmek isterim. Sendikacılık evet zor ama bu işi sevmek gerek. Zaten her işte bu durum mevcut. Çünkü bir işi sevdiğiniz zaman o işte başarılı oluyorsunuz. Bende sendikacılığı ve üyelerimizin haklarını her platformda savunduğum için gururluyum.

Memur Sen ve Sağlık Sen'den bağsedebilir misiniz? Çalışma yöntemleri, hitap edilen gurup ve arasındaki farklar neler?

Memur Sen özelde; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise; ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayar. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde evrensel insan haklarına ve Anayasaya dayanan demokratik, laik, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı içinde çalışır. Memur Sen, Anayasa, yasalar ve Türkiye Cumhuriyeti'nin taraf ve üye devlet olarak bağlı olduğu uluslararası sözleşme ve şartlardan doğan hak ve yetkilerine dayanarak üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel ve demokratik hak ve menfaatlerini adalet ve eşitlik ilkelerine göre korumak ve geliştirmek için gerekli çalışmayı yapar. Sağlık Sen ise sağlık ve sosyal hizmet çalışanların mali, özlük ve sosyal haklarını koruyup geliştirecek çalışmalar yapmak, sağlık ve sosyal politikalara yön verecek faaliyetlerde bulunmak, ülke insanının daha özgür, adil ve müreffeh bir ülkede yaşamasına katkı sağlamak, Türkiye ve dünyada haksızlığa uğramış ve yardım bekleyen dezavantajlı kişi ve kesimlere yardım etmek. Türkiye'deki kamu görevlilieri sendikaları içerisinde en fazla üyeye sahip, sağlık ve sosyal politikar konusunda temel belirleyici, dünyadaki sendikal faaliyetlerde lider konunumda sivil toplum kuruluşu olmak.

Sendika olarak amacınız nedir?

Memur Sen yalnız başına bir sendika değil, aynı zamanda bu toplumun örgütlü yapısı ve geleceğine dair yapacağı şeyleri olan büyük bir organizasyonu olan önemli bir adresidir. Dünyada hakikati haykıran birilerinin olması gerekiyor işte Memur Sen böyle bir mücadelenin adresidir. Çalışma hayatında yeni bir şeyi başarmalıyız. Herkesin adaletlice yaşayabileceği, herkesin refah seviyesini kazanmış olarak yaşayabileceği bir şeyi üretmek zorundayız. Kamu hayatının ümidi olmak durumundayız, çünkü bu ülkeyi yöneten kamu çalışanıdır. Biz büyük bir aileyiz. Doğusu ile batısı ile, Türk'ü ile Kürd'ü ile, Laz'ı ile Çerkez'i ile, Alevi'si ile Sünni'si ile biz gerçekten büyük bir aileyiz. Bu büyük aileye yakışan da büyüklüğüne uygun davranmaktır. Büyüklük, ahde vefa gerektirir. Büyüklük, ustalara sahip çıkmayı gerektirir. Büyüklük, milli egemenliğe sahip çıkmak için mücadele edene destek olmayı gerektirir. Büyüklük, Üstad Necip Fazıl'ın ifadesiyle, "Kim var diye sorulduğunda, sağına ve soluna bakmadan Ben varım" diyebilmektir.  Ne kadar gür bir sesle haykırırsak, sesimiz daha uzaklara ulaşır. Ne kadar çok olursak, dostlarımıza güven, hainlere korku salarız. Biz ne kadar büyük olursak, Türkiye büyük olur. Türkiye'nin büyük olması umudunu ülkemize bağlamış ümmete yaşam kaynağı olur.

Bir memur yada sağlık çalışanı, size üye olması halinde ne gibi avantajlara sahip oluyor?

Sendika, çalışanların ortak hak ve çıkarlarını korumak, sorunlarını çözmek için kurulmuş ekonomik öğeler taşıyan, devlet, siyasi parti ve iktidar örgütlenmelerinden bağımsız örgütlerdir. Biz herşeyden önce Memur Sen yada Sağlık Sen üyelerimizi hepsini bir kardeşimiz olarak görüyoruz. Çünkü aynı yolda yürüdüğümüz bu insanların haklarını korumak bizim asli görevimiz. Her yıl yapılan toplu iş sözleşmelerinde üyelerimizin özlük, sosyal ve ekonomik haklarının dahada iyileştirilmesi amacıyla girişimlerde bulunuyoruz. Bu sözleşmelere yeni maddeler koyarak üyelerimizin daha rahat ve huzurlu bir şekilde çalışmalarına olanak sağlıyoruz. Son olarak Cuma namazı talebiliz hükümet tarafından değerlendirilerek onayladı. Bu sayede 2 saat Cuma namazı izni aldık.

Yapılan toplu iş sözleşmelerinden ne gibi kazanımlar elde ettiniz?

Masadan kazanımlarla kalkılan, masaya değer katılan, toplu pazarlığın toplu kazanımlarla sonuçlandığı yıllar var. Kamu görevlilerinin denge tazminatı alması, denge tazminatının ek ödemeye dönüşmesi, ek ödeme mağduriyetlerinin büyük oranda giderilmesi var. Kamu görevlilerinin ikamet mecburiyetinin kalkması, eş durumuna ilişkin sıkıntıların giderilmesi, tarihin en yüksek taban aylık zammının alınması, emekli ikramiyelerine, emekli maaşlarına ilave zamlar elde edilmesi var. Sözleşmelilerin kadroya geçişini sağladığımıza, rotasyon uygulamasını rafa kaldırdığımıza, rakiplerimiz de refiklerimiz de şahitlik ediyor. KİT'lerde görev yapan personelin maaş adaletsizliğini giderdiğimiz, özelleştirme kaynaklı mağduriyetlere son verdirdiğimiz için aldığımız teşekkür var. Kadın kamu görevlilerinin annelik izni, süt izni, engelli çocuklarına bakım izni konusundaki beklentilerin kazanıma dönüşmesinin hazzı var. 28 Şubat mağdurlarını göreve döndürmenin, açıkta geçen sürelerin çoğunu hizmete saydırmanın onuru var. Sağlık çalışanlarının döner sermaye ödemeleri, öğretmenlerin ek ödemesi ve nöbet ücretleri, akademisyenlerin maaş düzeylerinin yükseltilmesi, tüm kamu görevlilerine kazandırılması ve hizmet Kollarında 170 kazanım üretilmesi, toplu sözleşme aidatının toplu sözleşme ikramiyesine dönüştürülmesi, sendikalı olmanın değerli hale gelmesi var.  Ve üçüncü toplu sözleşmemizle; 2016 için yüzde 11,3'lük zammın pazarlıkla elde edilmiş bir yıl için en yüksek zam oluşu var. Tüm kamu görevlilerinin iki yıl içinde yüzde 20 kazanışı var. Üçüncü dönem toplu sözleşmesiyle, emekli maaşlarına ilave 100 TL, emekli ikramiyesine 3.760 TL zam var. Fiilen çalışılan dönemdeki maaşla, emekli maaşı arasındaki makası daraltılması var. 2005'den sonra göreve başlayan kamu görevlilerine yıllardır bekledikleri "1 Derece" Vesayet tetikçilerinin kulaklarını tıkadığı "mesai saatleri yüzünden Cuma namazına gidememe" sorununa çözüm,  Cuma namazına izin var. Kamu görevlileri sendikacılığını toplu sözleşme hakkına sahip kılan da, toplu sözleşme masasında haklarını alan da Memur-Sen'dir.

1 Milyon Üye hedefiyle genel merkezde çalışmalar devam ediyor. Son durum nedir? Sizce 1 milyon üyeyi yakalayabilir misiniz?

850 bin üyenin güvenini güce, gücünü kazanıma dönüştüren teşkilat olarak, "Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye, Hedef 1 Milyon Üye" diyerek yola revan olduk. 1 milyon üye sayısına ulaşmak için gün sayıyoruz. 1 milyon; yeni başlangıçlara, yeni kazanımlara, yeni ufuklara, yeni umutlara, kararlı adımlarla güvenli yarınlara, Yeniden Büyük Türkiye'ye ve 'Adil Bir Dünya'ya hizmet etsin, vesile olsun istiyoruz. Şuan için 930 bin üyeye sahibiz ve bu rakam inşallah 15 Mayıs itibariyle 1 milyona yükselecek.

Cuma namazı konusunda tavrınızı çok net gösterdiniz ve 2 saat Cuma izni hakkı aldınız. Tepkiler nasıl oldu? Bu konuda neler söyleyeceksiniz? 2 saat yeterli mi sizce?

8 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan bir genelge ile kamu personelinin vakte ve şarta bağlı Cuma namazını kılabilmesine imkân sağlayan bir düzenleme yapıldı. Türkiye'nin normalleşmesi yönünde atılmış bir güzel bir adım daha. Yetmez ama evet. Aslında Cuma günleri tamamen tatil olmalı ve milletimiz Cuma gününü bir bayram havasında idrak edebilmeli, bir bayram günü olarak değerlendirebilmeli. Cuma günü Cuma namazı için amirinin takdirini kollayan ya da mesai saatinden kırparak tedirgin bir biçimde Cuma namazını eda eden bir memurun, gönül huzuruyla hiçbir tedirginlik duymadan Cuma namazını kılabilmesinin getireceği moral ve motivasyonun çalışma hayatına olumlu katkısının olacağı da apaçık ortadadır.

Konuyu biraz daha yerele indirgersek. Sağlık Sen ve Memur Sen geçtiğimiz 2015 yılında Erzurum'da ne yaptı? Genel bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Memur Sen camiası olarak 14 bin üyemizle ve Hizmet kollarında yetkili 11 sendikamızla, ve her kademede teşkilatını tamamlamış Erzurum'un en büyük emek hareketiyiz. İli temsilen üye sendikaların temsilcilikleri arasında işbirliğini sağlamak ve sendikal faaliyetleri koordine etmek için ilçe temsilciliklerini oluşturduk. Kadınların yaşamın temeli olduğu kadar; kadın; annedir,eştir,mücadelecidir, güçlüdür ve en çok da mağdurdur.Kadınlar toplumun gizli kahramanıdır.Artık, gizli kalsın istemedik'Memur Sen Kadın Kollarını oluşturduk. Yasada olmamasına rağmen Dernek statüsünden Hak arama mücadelesi olan Sendikal kimliğe kavuşup daha iyi örgütlenmelerini hak aramalarını sağlamak için Emekli Memur sen'i kurduk. Medeniyet ve Kültür değerlerine bağlı küresel rekabete açık bir gençlik yetiştirilmesi noktasında sivil toplum kuruluşlarına ve sendikalara büyük sorumluluk düşmektedir. Hayalimiz ve hedefimiz tarihle bağlı olan, tarihi okuyan, tarih yapan, tarih yazan, tarihi tekerrür etmemesi için tarihe yön veren bir gençlik yetiştirmek için Genç Memur Senimizi oluşturduk. Medeniyet ve kültürümüzü miras olarak gören bu mirasa sahip çıkan ve geliştiren girişimci yenilikçi üretken arge yapabilen ve iş ahlakı olan bir gençlik milletimizin beklediği bir gençliktir. İşte bunun için Üniversite Genç Memur Senimizi oluşturduk. Bu düşüncelerle geleceğin Asımın nesillerine selamlarımı iletiyorum. Erdemli gençliğin temellerini atan ve gençlerle her zaman yakından ilgilenmiş kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İNAN'ıda rahmetle ve şükranla anıyorum.Üyelerimize, ülkemize vefamızı, ümmete ve medeniyete vefamızı hiç terk etmedik. Ne bencil, ne de benci olduk. Ülkemiz korku tünelinden çıksın, ham demokrasi tam demokrasi olsun diye, üyemiz kadar ülkemiz için de ter akıttık. Toplu görüşme ve toplu sözleşme süreçlerinde, masada tekliflerimizi kazanıma dönüştürürken Toplumsal Uzlaşı için Toplu Sözleşmede Uzlaşıyı önemsedik. 2002'den 2015 kadar olan süreçte toplu pazarlık masalarıyla, personel rejimine ilişkin yasalarla elde edilen sendikal kazanımlar incelendiğinde ortada üç tabloyu görüyoruz. İlk tabloda; Sendikal acziyet ve kaybetmeye mahkûmiyet var. İkinci tabloda; Toplu pazarlık süreçlerini ideolojik gösteri sahnesine dönüştürme, masaya eli boş gelme ve kendisinden öncekiler gibi masadan eli boş dönme var. Üçüncü tabloda ise; Saygın emeğe, helal ekmeğe, alınterine değer veren ve "güveni güce, alın terini kazanıma dönüştüren" pazarlıkta meziyetin, direnmede cesaretin, kazanım üretmede maharetin zirvesi var, Memur-Sen var.

Erzurum'da üye sayınız nedir? Üye sayısında hedefiniz nedir?

Memur Sen'in şuan Erzurum'da 14 bin üyesi bulunuyor. Biz bu rakamı 2016 yılında 17 bin'e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amaçla çalışmalarımız, tanıtımlarımız devam ediyor. İnşallah bu sayıyı yakalayacız. Zaten Memur Sen Erzurum'un en büyük emek hareketidir. Bu nedenle sizin aracılığınız ile ben sendikalı olmayan memur ve sağlık çalışanlarımızı sendikamıza davet etmek istiyorum.

Diğer sendikalarla ilişkileriniz nasıl?

Erzurum'da sendika olarak hiç kimse ile bir problemimiz olmadı. Açıkçası biz dahima yapıcı olmaya çalıştık. Asla yıkıcı olmadık. Sendikaların işi üye bulmak ve bu üyelerin haklarını korumaktır. Alanımızda ki diğer sendikalarla tabi ki rakibiz sonuçta. Ama tabi bu rakiplik nefret boyutunda değil. Kısacası biz işimize bakıyoruz. Onlarda işlerine bakıyorlar.

Memur Sen Erzurum'da sivil toplum örgütleri arasında en aktif çalışan sendika olarak görünüyor. Gerek teröre, gerek şehitlerimize, gerekse iç ve dış siyasette ülkemizin, milletimizin aleyhinde gerçekleşen faaliyetlere karşı hemen birlik olarak tepkinizi gösteriyorsunuz. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Buna mecburuz. Çünkü bu ülkeye bu vatana sahip çıkmamız gerekiyor. Herkesin elini taşın altına koyması gerekli. Bizde Erzurum'da elimizden geldiği kadar vefamızı göstermeye çalışıyoruz. Ülkemizde hendek vesayeti dolayısıyla insanlar evini barkını terkediyor. Terör örgütünün hayatı çekilmez kıldığı Silopi, Cizre, Nusaybin ve Sur'da insanlar canını kurtarmak için evini barkını bırakıp göç ediyor. Terör örgütü yüzünden 'Kürt Tehciri' yaşanıyor. Bu insanların acılarına, çaresizliklerine duyarsız kalırsak, merhamet elini uzatmazsak vicdanlarda mahkum oluruz. Suriye'de Katil Esed'in, Rusya'nin, İran'ın başını çektiği cümle emperyalist güçlerin birlikte hareket ettiği dram devam ediyor. Bayırbucak'ta insanlar ayakta kalma, hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bizler duyarsız kalamayız. Ahirette yaptıklarımızdan, yapmamız gerekirken yapmadıklarımızdan hesaba çekileceğiz. Hesap günü gelmeden hesaplı hareket etmek gerekir. Memur-Sen,Hak-İş, İHH ve Kızılay olarak "Merhamet Tırları Yola Çıkacak Hendekleri Aşacak, Bayırbucak'a Ulaşacak" başlığı ile sebebi terör örgütü olan hendek mağdurlarına ve Bayırbucak'lı mazlumlara sahip çıkmak için yardım kampanyası başlattık ve 81 ilde yardım toplama ve muhatabına ulaştırma gayretlerimiz sürüyor. Milletimizi duyarlı olmaya ve karın,kışın ağırlığının hissedildiği şu günlerde duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi ile üyelerinizi yakında ilgilendiren bir protokol imzalamıştınız. Uygun fiyatlarla ev vaati verilmişti. O konuda son durum nedir?

Evet Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen üyelerimize konut sözü verdi. O konuda çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen'den üyelerimize 2000-2500 konut talebinde bulunduk. Uygun fiyatlardan Memur Sen ve Sağlık Sen'e bağlı üyelerimiz bu imkandan yararlanacaklar. Sayın Başkanımız Memur-Sen'in konut talebine olumlu yanıt vererek, üyelerimizin ev sahibi olması için elinden gelen çabayı göstereceğini ifade etti. Üyelerimizin yıllardır hayali olan modern konutlara kavuşacak olmasından ötürü Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen'e Memur-Sen ailesi olarak teşekkür ediyoruz.

 

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.