20 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Tespihin bin bir hali tespih dünyasında

Tespihin bin bir hali tespih dünyasında

14.02.2020 09:39 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da meraklılarına Oltu taşı ve kehribar türü teşbihlerin satıldığı kahvehanede değerli taş işlemeler göz kamaştırıyor. Teşbih türünün en değerli çeşitlerini sergileyen teşbih dünyası üyeleri kalitesiz ve sahte ürünlere yer vermiyorlar.
Tespihin bin bir hali tespih dünyasında

En iyi teşbihlerin ve yüzüklerin adresi olan Erzurum teşbih dünyası sergisi meraklılarına çeşitlilik konusunda doyurucu sunum sağlıyor. Yaklaşık yirmi yıldır teşbih dünyası olarak adlandırdıkları sergide teşbih ve yüzük sergisi açtıklarını ve bunu sürekli Gürçükapı Camii çevresinde yaptıklarını belirten Halim Kaşlı “ bu sergide kötü ve işe yaramayan taşlar sergilenmiyor.

Özellikle saf kehribar ve Oltu taşı konusunda olabildiğince dikkatli davranıyoruz. Bir başka taşı Oltu taşını diye vermek, buna alet olmak bizim bu sergimizde imkânsız. Ayrıca hepimiz bir birimizin yüzüne bakıyoruz. İnsanlar yıllardır bizden alışveriş yapıp koleksiyon sayılabilecek kadar değerli taş biriktirdiler. Bizler bu işlemeleri özel şekilde seçim en iyilerini elde ediyoruz. Zaten gelen müşterilerin büyük bir çoğunluğu malzemeden anlayan ve yıllardır bu çeşit hediyelik, alışkanlık haline getirilen kullanışlı taşları kullanan insanlar. Bu sergiye bazen on bin liralık bazen yirmi bin liralık taş işlemesi gelebiliyor. Değerli taşların güzel işlemesi de olunca tadına doyum olmaz bir hal alıyor. Bizler hem yüzük de hem de tespihte en güzel olanı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Bazen değerli taşların açık arttırma şeklinde satışa sunulduğu teşbih dünyası sergisi Gürçükapı Camii önündeki bereket kahvesinde sunuluyor. En iyi müşterilerin kendilerine geldiğini ve bu konuda oldukça mutlu olduklarını belirten Yaşar Göz “ bizlere gelen müşteriler genellikle kaliteli maldan anlıyor. Oturup saatlerce taşın özelliğini konuşmak belirtmek zorunda kalmıyoruz. Tabi hiç bilmeyen de çıkabiliyor ve onlara daha kibar ve özenle taşların tek tek özelliklerini belirtiyoruz. Memnun ayrılıp yıllar sonra güzel bir tespih ve ya yüzük aldıkları için bizim hakkımızda güzel bir dilekte bulunmaları en önemli amacımızdır aslında. Bu konuda istenilen düzeyde olduğumuzu söyleyebilirim. Çoğunlukla tespihlerin sergilendiği bu ortamda güzel yüzükler ve hediyelik takılar bulunabiliyor” dedi.

On yıldır sergiyi gelip gezdiğini ve alışveriş yapmak dışında merak giderdiğini söyleyen Baykan Sulu “ ben çanım sıkıldıkça gelip buralarda vakit geçiriyorum. Teşbihlerin yüzüklerin ve çeşitli aksesuarların işlemelerine bakıyorum. Bu benim hobim denebilir tabi. Bazen değerli ve bütçeme uygun işlemeleri görünce alıyorum. Evimde koleksiyon denilebilecek tespih ve yüzük setim bulunuyor. Çoğunluğunu bu sergiden aldım. Şuan getirsem havada kapılacak kadar değeri ve eşsiz taşlarım var.

O kadar güzel işlenmiş yüzük ve teşbih geliyor ki kimse o işlemeyi yapanı merak etmiyor hemen alıp inceliyor. Aslında yapan kişinin nasıl bir usta olduğunu biraz ayrıntılı inceleyince görebiliyorsunuz ve bu sizin hoşunuza gidiyor. Zaten bizim bu merakımız da güzel işlemelerden ve değerli taşlardan geliyor. Diğer şehirlerde bu durum daha gelişmiş durum da ama bizim Erzurum’umuz da meraklıların pek gidebildiği mekânlar yok. 

Ya gidip taş handan hemen fazla vakit geçirmeden acele bir şekilde alıp çıkmalısın ya da devasa iş merkezlerinde ne olduğu belli olmayan süslenmiş taşlardan alacaksınız. Burası bu konuda çok farklı imkânlar sunabiliyor. Saatlerce oturup çayınızı içip insanların fikrine başvurup en iyisini alabilme olanağınız bulunuyor. Bu her yerde mümkün olmuyor, bu geleneklerimiz aslında yüz yıllık geçmişe dayanıyor. Geçmişten getirdiğimiz bu gelenek özellikle doğu illerimizde fazlasıyla ilgi görüyor. İnsanlar böyle sergilere özel olarak gidiyorlar. Erzurum da bu konu biraz daha geriden geliyor diyebiliriz. Pek fazla yok çünkü” diye konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri