11 Aralık 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Tezgâhı olan şeker satıyor

Tezgâhı olan şeker satıyor

09.08.2019 09:40 12 14 16 18 yazdır
Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzurum’da her sokak başında şeker satılıyor. Rekabetin olabildiğince yükseldiği şeker piyasasında fiyatlar geçen yıllara oranla vatandaşların cebini yakıyor.
Tezgâhı olan şeker satıyor

Ülkemizde bayramların en bilindik kültür ve değerlerinden olan şeker dağıtımı ve ikramı bin yıllardır sürdürülüyor. Bu yıl yine şeker alacak olan Erzurumluların en fazla tercih ettiği Gürçükapı mevkii esnafları satışlarını yoğun olarak sürdürüyor. Neredeyse her sokak başında satılan şekerler Erzurum’u “şeker tezgâhına” çevirmiş durumda.

Şekerin kilogram fiyatları kalitesine göre 10 TL ile 50 TL arasında değişirken, lokum fiyatları ise 18 TL ile 45 TL arasında değişiyor. Kalitenin ve sağlıklı ürünlerin tüketilmesi noktasında vatandaşlara uyarılarda bulunan kuruyemiş satıcısı Ersan Agit “ bizler hem kaliteli hem de uygun bütçeye göre şeker ve bayramlık satışı yapmaya çalışıyoruz. Bunun önemli olduğunu biliyoruz. Ve eğer kötü, tarihi geçmiş ürünleri satışa sunarsak bu kötü sonuçlara sebep olabilir. Sonuçta gıda ürünü şakaya gelmez” şeklinde konuştu.

Her bütçeye uygun şeker türü bulunuyor

Yaklaşan bayram nedeniyle şeker satışına başladıklarını ve işlerin gayet iyi başlangıç yaptığını belirten kuruyemişçi Agit “bayram yaklaşıyor ve inşallah iyi olur. Satışlar da hareketlilik oluşmaya başladı. Şekerin kilogramı 10 TL’den başlayıp 50 TL’ye kadar değişiyor. Lokum fiyatları ise 18 TL ile 45 TL arasında değişiyor. İnşallah kazasız ve belasız bir bayram atlatırız.  Bu yıl şeker ürünlerinde beklediğimizden fazla maliyetli oldu. Aslında ürünlerimiz her yıl İstanbul’dan geldiğinde daha uygun geliyordu. Bu sene istediğimiz limitti göndermediler. Ama yine de işlerimiz şu anlık iyi. Vatandaşların ilgisi var. Tabi bizim kültürümüzde ne olursa olsun bayramda insanlar evlerine güzel şeyler götürürler” dedi.

“Her şeker alınmaz”

Şekerlemeciler, bayram şekerleri alımı konusunda uyarılarda bulundu. Şekerlemelerin insan sağlığına erkenden etki yapabileceğini ve bu konuda herkesin dikkatli olması gerektiğini belirten Agit “Bayram şekeri, çikolata alırken son kullanma tarihine dikkat edin. Eğer kendinize sağlık konusunda önem veriyor iseniz nemlenen lokumlar insan sağlığı için ciddi tehdit. Nemlenen lokum, mikroorganizmaların üremesi için son derece elverişli bir ortam oluşturur. Bu mikroorganizmalar uygun ortamı bulduklarında çoğalarak insan sağlığı için tehdit haline gelir” dedi.

“Her tezgahtan şeker alınmaz”

Şeker, çikolata ve kolonyanın herkes tarafından alındığı ramazan bayramında güvenirlilik durumu herkesçe dikkat ediliyor. Bayramlık şeker herkesten alınmaz diyen vatandaşlar “çikolata alırken şekerin kendine has bir rengi olur. Eğer o renk beyazlaşmış gibi olmuşsa almayın. Çünkü o şeker gün ışığına maruz kalmış ve o şekilde piyasaya sunulmuştur.

Özellikle bayramlarda maalesef üreticilerin yoğun çalışma temposu nedeniyle çoğu zaman sıcaklık limitlerine uymadıkları görülüyor. Bu nedenle tüketicilerin yanık tat aldıkları veya aşırı derecede esmerleşmiş şekerlemelerden ve tatlılardan uzak durması yerinde bir karar olacaktır. Özellikle açıkta satılan şekerlerden, ambalajı yırtılmış, yapışkan özellik gösteren ve son kullanım tarihi geçmiş olan şekerlerden de mutlaka uzak durun. Uzak durmazsak bile satıcısına güveniyor olmamız gerekiyor” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri