22 Temmuz 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Travma sonrası stres bozukluğuna dikkat

Travma sonrası stres bozukluğuna dikkat

07.11.2018 09:29 12 14 16 18 yazdır
Hayatın belli dönemlerinde geçirilen ve gelecekte insanların hayatında büyük izler taşıyan travma özellikle çocuklarda ve gençlerde etki oluşturuyor. Travmaya etki eden birçok neden ise duruma göre değişiyor.
Travma sonrası stres bozukluğuna dikkat

Birçok insanın yaşayabileceği gibi bu durumdan çocukların ve gençlerin uzak tutulması mümkün. Özellikle nedenlerine bakıldığı zaman insanların çok daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan psikolog Dilan Alangünü “  travma, hayatın günlük akışı içinde, hiç beklenmeyen bir anda, insanın dayanma gücünü zorlayan ya da aşan bir durum olarak tanımlanabilir. Travmaların oluşmasında, çocuğun olayı kendi yaşamına veya başka birinin yaşamına tehdit olarak algılaması çok önemlidir. Olay ne kadar doğrudan tehdit oluşturuyorsa, etkisi o derece büyük olur. Travmaların bir bölümü, doğal afetler sonucu yaşanır. Hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkan sel, yangın, deprem gibi bir felaket, çocuğun yaşamını değişik ölçülerde etkileyebilir ve çocuğun yaşamının o günden sonra bir daha eskisi gibi olmamasına neden olabilir. Travmaya neden olan olaylar insan eliyle ortaya çıkmış da olabilir. Bu tip olaylar arasında, hırsızlık, taciz, tecavüz, kazalar, bir vahşete şahit olmak sayılabileceği gibi, çocuğun okuldaki yıl sonu gösterisinde rolünü unutması da sayılabilir. Travmaların bazıları sadece bir kez ve kısa bir dönem için gerçekleşebilir. Bunlara örnek olarak doğal afetler, kazalar, taciz verilebilir. Bazı durumlarda ise travma çok daha uzun bir dönemi kapsar. Örneğin uzun dönemli tacize uğramak, savaş, mültecilik, rehin alınmak gibi. Bu durumları göz önünde bulundurduğumuz zaman ne şekilde korunabileceğimizi öngörebiliriz.

Yetişkinler çocuklar için koruyucu olmalıdır

Çocukların travma geçirmelerinde yetişkinlerin etkisinin olduğunu ve koruyucu unsurunda yetişkinlerden geçebileceğini aktaran Alangünü “ çocuğunuzun başından travmatik bir olay geçtiğinde ya da travmatik bir duruma hep birlikte maruz kaldığınızda, çocuğunuzun bu beklenmedik ve acı veren olayı nasıl algılayacağı, nasıl yorumlayacağı ve nasıl bir tepki oluşturacağı, çok büyük ölçüde çevresindeki yetişkinlere, onların içinde de özellikle anne-babaya bağlıdır. Yaşadığı olay, çocuğun büyük bir ihtimalle ilk kez karşılaştığı bir olaydır ve o olayla ilgili herhangi bir davranış kalıbı oluşturmamıştır. Bu nedenle çocuğun ilk yapacağı şey, anne ve babasını izlemek olacaktır. Çocuğun davranışlarını olumlu yönde etkileyebilecek etmenleri şu şekilde sıralamak mümkündür

Anne-babanın çocuğun duygularını ve düşüncelerini anlamaya önem vermeleri, anne-babanın çocuğun güven duygusunun devam etmesine önem vermeleri ve kendi çaresizliklerini çocuğa fazla yansıtmamaları, örneğin bu konuya bir çözüm düşünüyoruz, en kısa zamanda daha rahat olacağız gibi… Anne-babanın, özellikle doğal afetler sonucu yaşanan durumlara ilişkin mümkün olduğunca net bilgiler vermeleri, anne-babanın konunun üzerine giderek bir an önce çocuğun eski hayatına benzeyen bir hayat kurmaya çalıştıklarına çocuğun inanması, çocuğun o anda artık güvende olduğunun vurgulanması.

Mümkün olduğunca olumlu ve ileriye yönelik bir bakış açısının oluşturulması. Çocuğunuzu, hayatın onun karşısına çıkarabileceği her türlü travmatik olaya karşı hazırlamanız mümkün değildir. Ancak, çocukları bu konularda bilinçlendirmek, onların travmalar karşısında daha hazırlıklı olmaları için bir zemin hazırlar; ilk kez karşılaştıkları bir olayın getirdiği belirsizlik ve bilinmezliğin yaratacağı derin kaygıyla bir ölçüde daha rahat baş edebilmelerini sağlar. Çocuğunuzu doğal afetlere karşı daha hazırlıklı kılabilmek için, onunla bu konularda konuşabilir ve onunla bazı boyama etkinlikleri paylaşabilirsiniz. Travmatik yaşantılar çok farklı olaylardan kaynaklanabilir. Bu yaşantıların yetişkinler tarafından okunması ve ona göre hareket edilmesi oldukça önemli. Eğer yetişkinler bu nedenleri bilirlerse kesinlikle daha dikkatli davranırlar. En azından bir adım da olsa atılmış olur” diye belirtti. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri