20 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Turistler hep aynı noktalara götürülüyor

Turistler hep aynı noktalara götürülüyor

14.02.2020 09:39 12 14 16 18 yazdır
Her gün onlarca turist kafilesinin gezdirildiği Erzurum kent merkezinde hediyelik eşya satan esnaflar bu gelirden nemalanamıyor. Birkaç Oltu Taşı satış noktasından başka yere götürülmeyen turistler onlarca yıldır hep aynı noktalara götürülüyor.
Turistler hep aynı noktalara götürülüyor

Erzurum’da hediyelik eşya satan işletmeler, hediyelik eşyayı satacak turist göremiyor. Hediyelik eşya işletmesi sahibi Ali Osman, turistlerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Erzurum’da turistlerin en uğrak mekânlarından olan Taşhan’ın hemen karşısında bulunan Ahşap Hediyelik Eşya İşletmesi, turistlerin serbest bırakılmaması nedeniyle neredeyse yabancı turist yüzü görmüyor. Erzurum’la ilgili çeşitli hediyelik eşya satan işletme, daha çok yerli turist ağırlıyor.

Müşteri kitlelerinin daha çok Erzurum dışından gelen insanlar olduğunu belirten Ahşap Hediyelik Eşya işletmesinin sahibi Ali Osman, yabancı turist sayısının az olduğunu ifade etti. Gelen turistlerin de serbest bırakılmadığından dolayı turistlerin bir faydasını göremediklerini kaydeden Osman, “Erzurum’a iyi-kötü turist geliyor. Fakat gelen turistler ise sadece belirli yerlere gözetim altında otobüslerle götürülüyor. Turistler, götürüldükleri yerlerden yine otobüslerle otellere götürülüyor. Turistler rehber eşliğinde toplu olarak hiçbir yere bırakılmıyor.

Örneğin, İstanbul’a gelen turistler istedikleri gibi gezebiliyorlar. Fakat Erzurum’a gelen turistler, anlam veremediğimiz bir şekilde resmen ablukaya alınıyor. Erzurum’a gelen turistlerin Erzurum’un güzelliklerini tam olarak görmeleri için serbest bırakılması lazım. Böylece bu turistlerden tüm Erzurum faydalanmış olacak.” dedi.

Erzurum’un değerleriyle ilgili hediyelik eşya sattıklarını belirten Osman, turizm şehirlerinde hediyelik eşya satan işletmelerin çok ve önemli olduğunu ifade etti. Erzurum’la ilgili bir hediyelik eşya alan turist, memleketine gittiği zaman Erzurum’u hatırlamış olduğunu ifade eden Osman, “İşletmemizde Erzurum’la ilgili anahtarlıktan biblolara kadar yüzlerce ürün bulunuyor. Kış mevsiminde işlerimiz durgun oluyor. Oysa tam tersi olmalı. Çünkü kuş şehri olan bir kentte kış mevsimi daha verimli geçmeli. Bu anlamda herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bizler yaz kış her an turist potansiyeli taşıyan bir şehiriz ama yavaş adım atmaktan ve tam koordine olamamadan dolayı istenilen verimi alamıyoruz.  

Üniversite öğrencilerinin tüm şehre olduğu gibi bize de katkısı oluyor. Öğrencilerimizin katkıları olmasa zaten şehrimiz ayakta durmakta zorlanırdı. Binlerce üniversite öğrencisini daha özenli şekilde kentimize kazandırmalıyız. Özel günlerde de canlılık yaşanıyor” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri