22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > ÖMER UTRİ > TÜRKÜLER KALBİMİZLE ÖZDEŞLEŞMİŞ
ÖMER UTRİ

TÜRKÜLER KALBİMİZLE ÖZDEŞLEŞMİŞ

12.01.2018 10:33 12 14 16 18 yazdır
Yazar : ÖMER UTRİ
 Halk edebiyatının en zengin alanıdır. Çoğu türkülerin ilk söyleyeni bilinmez, anonim türkülerdir. Tabi Söyleyeni belli olan türküler de vardır.  Anadolu halkı bütün acılarını ve sevinçlerini türkülerle dile getirmiştir. Halkın derdini, neşesini, dünya görüşünü yansıtmaya çalışılmıştır türkülerde. 
Bulunduğumuz zaman diliminde türkü dinleyicileri kendi hayatını yansıttığını düşündüğü için dinlerler. Bazen öyle bir türkü çıkar ki karşımıza oturduğumuz yere gömer bizi, eskilere götürür, eskileri o an bize getirir veya hayatımızın bir bölümünü anlatır bize.
Bir yandan bizi hayatın başka yüzünü gösteren türküler bir o kadarda milli miraslarımız olduğunu söyleyebilirim. Çünkü dönem dönem çıkan türküler çıktığı dönemin kültürünü, yaşantılarını, insanların karşılıklı tutumlarını, çıktığı zamanın içindeki savaşları, kavgaları, yaşanılmış büyük aşkları hatta siyasi olayları bile bize anlatırlar. Bize sesli ve nameli bir şekilde tarihi anlatan türkülerimizi milli miras olarak görmemiz lazım o zaman.
Mesela Neşat Ertaş namı diğer ‘bozkırın tezenesi’ Yaşar Kemalin taktığı bir lakaptır ve üstadı çok iyi anlatan bir isimdir. Lakabıyla zaten kendi dönemini anlatıyor. Üstad bir konserinde havanın fazla sıcak olmasından dolayı ceketini çıkartırken dinleyicilerinden izin istemesi yada bir başka konserinde biletlerden para alalım sorusuna ‘gençlerin cigara parasına dokunmayalım’ demesi ve bunun gibi sayısızca nezaket örnekleri. Tabi sadece Neşat Ertaş değil çoğu türkücülerimizden de bu denli nezaket örnekleri var.
Neşat Ertaş ve diğer ismini söyleyemediğimiz bütün türkücülerimizin bu tutum ve davranışları doğduğu yöreyi, yaşadıkları çevreyi, çektikleri acıları, sıkıntıları dile getiriyorlar. Bizde dinlediğimiz türküler sayesinde eskiden ne güzel insanlar varmış diyebiliyoruz, çünkü şu zamanda dinleyicisine böyle tutumlarla yaklaşan bir şarkıcı göremedim daha çok burnu havada olmayı tercih ediyorlar.
Şimdiki ünlülerimize hiç girmeyelim yoksa çıkamayız onların kusurlarına sayfalar yetmez bence.
Türkü dinleyen insanlar iyi insanlardır diyebiliriz. Sonuçta türkü dinleyen kişi duygunun, sevmenin, insanlığın kıymetini biliyordur, dineldikleri türkücüler sayesinde. Yani hayatımıza yön veriyor türkü ve türkücüler. Ben şahsen türküleri tek dinlerim çünkü söyleyenler ‘ADAM’ lar ve içimizdeki bütün duygulara tercüman olabiliyorlar.
Aşık Veysel, Neşet Ertaş,  Edip Akbayram,  Ferhat Tunç,  Karacaoğlan, Musa Eroğlu, Mustafa Yıldızdoğan, Nurettin Rençber,  Onur Akın,  Selda Bağcan, Servet Kocakaya,  Suavi,  Yavuz Bingöl ve daha nice isimler bunları şimdiki şarkıcılarımızla kıyaslamak saçma olur zaten.
 Ondan dolayı içimizde bastırdığımız duyguları açığa çıkartan hayatımızın her alanında dinlemekten kaçmayacağımız, sesini sona vererek, bağırarak  eşlik ettiğimiz ve bize bizi anlatan türküler ile türkücüler kalbimizle özdeşleşmiş diyebiliriz.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.