21 Ekim 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Umutlar başka bahara!

Umutlar başka bahara!

15.10.2020 10:27 12 14 16 18 yazdır
Erzurum, durgun bir inşaat sezonunu daha geride bıraktı.
Umutlar başka bahara!

 

 

Erzurum, durgun bir inşaat sezonunu daha geride bıraktı. Gerek döviz kurlarındaki hareketlilik, gerekse Pandemi sebebiyle zor günler geçiren sektör, kredi faiz oranlarının düşürülmesi ile birlikte kısmen de olsa hareketli bir dönem geçirirken, Faiz oranlarının yeniden yükselişi ile beraber inşaat sektörü de yeniden durgunluğa teslim oldu. Girdi fiyatlarının sürekli yükseliş halinde olması, sektördeki faaliyetleri daraltırken, bağlı bir çok iş kolunu da zora soktu. İnşaat malzemelerini döviz kuru üzerinden satın alan sektör, inişli-çıkışlı kur seyri yüzünden yeni yatırımlara da yönelemedi. Erzurum ekonomisi için lokomotif niteliğinde olan inşaat sektörünün içine düştüğü darboğaz, doğrudan şehir ekonomisini de vurdu.

 

SEKTÖRDE SORUNLAR ÖN PLANA ÇIKTI

Sektör temsilcileri Erzurum’da son üç yıldır inşaat sektörünün büyük sıkıntılar yaşadığını hatırlatarak, bu sıkıntıların 2020 yılında çok daha fazla ön plana çıktığını söyledi. Piyasalardaki ekonomik belirsizlik sebebiyle yeni yatırımlara yönelemeyen inşaat sektöründe, başta konut üretimi olmak üzere birçok yapı projesi beklemeye alınırken, Faaliyetlerdeki daralma piyasalardaki para sirkülasyonu azalttı. sektör temsilcileri, Erzurum gibi şehirlerde inşaat sektörünün çok büyük anlamlar ifade ederek, “ İnşaat sektörü neredeyse yüzden fazla iş kolunu harekete geçiren ve  katma değer üretimi sağlayan bir sektör. Bu sektördeki daralma doğrudan bağlı iş kodlarını da etkilendiğinde yüzlerce meslek erbabı ve esnaf sıkıntı ile karşı karşıya kalıyor. Bu olumsuzlukta nakliyeciler de etkileniyor, mobilyacılar da etkileniyor, boyacılar da etkileniyor” dediler.

 

SEKTÖRÜN TEŞVİKLERE İHTİYACI VAR

Erzurum’da inşaat sektörünün mutlaka teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan sektör temsilcileri ve müteahhit firmalar, Aksi halde bu durgunluğun önümüzdeki beş yıl içerisinde de devam edeceği uyarısında bulundular. Şehir ekonomisine kısa vadede doping etkisi yapabilmesi için inşaat sektörüne yönelik olarak çeşitli vergi muafiyetleri ve ayrıcalıklar sağlanması gerektiğini dile getiren sektör temsilcileri, “Şu anda en büyük sorun girdi maliyetlerinin yüksekliği ve piyasalardaki belirsizliktir. İlk etapta sektöre yönelik bir takım indirimler sağlanabilirse, Yapılacak projeler ve yatırımlar piyasaları yeniden hareketlenmesini sağlayabilir” şeklinde konuştular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri