27 Şubat 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Uyku apnesi hayatımıza mal olabiliyor

Uyku apnesi hayatımıza mal olabiliyor

09.10.2019 09:49 12 14 16 18 yazdır
Son yılların en karmaşık sorunu haline gelen uyku apnesi problemi çözümsüzlüğüyle birlikte insan hayatına mal olabiliyor. Kalitesiz uykunun getirdiği birçok olumsuzluğun da nedeni olan bu sorun nöroloji uzmanlarıyla çözüme kavuşuyor.
Uyku apnesi hayatımıza mal olabiliyor

Kasım Akan-Erzurum Yenigün Gazetesi


Horlama ve uykuda solunum durması sorunu olarak tanımlanan uyku apnesi birçok insan için hayati önem taşımaya başladı.  Gün içinde sağlıklı olmak ve rutin hayatı sürdürebilmek için ortalama uyku kalitesinin artık daha da önemli olduğunu ve hayati önem taşıdığını dile getiren Buhara Hastanesi Nöroloji Uzm. Dr. Hamit Çelik “ insanlar için kaliteli uyku gün geçtikçe daha önemli hale geldi. Çünkü kent yaşamı dikkat ve dinç olmayı gerektiriyor. Bu anlamda insanların uyku apnesi durumuna daha hassas yaklaşmaya başladılar.

İnsan ömrünün ortalama üçte birini oluşturan uyku, sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor. Kalitesiz uyku gündüz sürekli uyur halde dolaşma, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere yol açarken; yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç veya ani gece ölümlerine neden olabilen uyku apnesine de neden olabiliyor.

Uyku apnesi, horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biridir ve uykuda solunumun durması olarak ifade edilebilir. Uyku esnasında nefesin durması ve yüzeysel hale gelmesi anlamına gelen uyku apnesi gece boyunca defalarca tekrarlayabilir. Uyku apnesi sırasında, üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme olur. Dil kökü veya yumuşak damağın veya aşırı büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucunda en az 10 saniye nefes alamamak uyku apnesi olarak adlandırılır.

Uyku apnesi sırasında solunum çabası sürse de, bir süre sonra daha da artan bu çaba beyni uyarır ve hava yolu açılır. Solunumu durana kadar horlayan kişi, gürültülü bir homurdanma ile yeniden nefes almaya ve horlamaya devam eder.  Gerekli önlemler alınmadığında uyku apnesinin dikkatsizliğe yol çarak trafik kazası riskini 7-8 kat arttırdığı ve iş kazalarına neden olduğu biliniyor. Uyku apnesinin görülme sıklığı %1-4 olsa da, diyabet hastalığının %3, astım sıklığının yaklaşık %5 olduğu düşünülürse ne kadar önemli bir sorun olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Nedenlerine dikkat!

İnsan yaşamının kaliteli olabilmesi için sağlık konusunun büyük önem taşıdığı günümüz dünyasında tıp literatürünün gelişim sağladığını ve Buhara Hastanesinin bu gelişime yakın temas kurduğunu dile getiren Uzm. Dr. Hamit Çelik “ hastanemizde bulunan tıbbi cihazlar birçok hastalığın nedenini tespit ettiği gibi çözümüne de katkı sunuyor. Uyku apnesi konusunun da çözüme kavuşturulması hususunda gerekli birikime sahibiz”.

Kaliteli uykunun insan hayatına direkt etki ettiğini ve vatandaşların sorunlarını uzman doktorlarına danışması gerektiğini vurgulayan Hamit Çelik “genel anlamda uyku apnesinin nedeni, boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesidir. Üst solunum yolundaki darlıklar çocukluktan itibaren, solunum yolunun yıpranmasına sebep olabilir ve bu da uyku apne sendromuna neden olabilir. Fazla kilolu olmak, büyük bademciklere ve geniz etine sahip olmak da uyku apnesi nedenleri arasında gösterilebilir.  Uyku apnesi sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülebilir.

Uyku apne sendromu olan kişide horlama, 3-4 kat daha fazla, çok kaba ve gürültülü şekilde gerçekleşir. Horlamanın yanı sıra nefes darlığı, sık sık iç çekme, el kol hareketleriyle çırpınarak uyanmaya çalışma, sık ve uzun süreli solunum durmaları, sabah yorgun uyanmak da uyku apne sendromu yaşayan kişilerde görülür. Uyku apnesinin tam nedeni sayılmasa da, uyku apne sendromlu hastaların %30-50'sinde hipertansiyon görülmektedir" diye belirtti. 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri