15 Temmuz 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > UYUYUN BAKALIM!

UYUYUN BAKALIM!

30.06.2020 07:53 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da hayvancılık sektörünün başını çok fena ağrıtabilecek olan Brucella iddiasıyla ilgili olarak bugüne kadar henüz bir açıklama yapılmadı.
UYUYUN BAKALIM!

 

 

Erzurum’da hayvancılık sektörünün başını çok fena ağrıtabilecek olan Brucella iddiasıyla ilgili olarak bugüne kadar henüz bir açıklama yapılmadı. Erzurum’da bu yıl çok sayıda dişi büyükbaş hayvanın halk arasında ‘Yavru Atma’ denilen hastalığa yakalandığı ve bu yüzden söz konusu büyükbaş hayvanların kurbanlık olarak satışa sunulabileceği ileri sürülmüştü. Gazeteniz YENİGÜN, söz konusu iddiaları bir süre önce gündeme taşımış ve ilgili kurumların dikkatini bu konuya çekmişti. Ancak bu iddialar hakkında bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi, ilgili kurumların yine herhangi bir çalışma yapıp yapmadıkları da bilinmiyor. Hayvan hastalıkları terminolojisinde Brucella olarak adlandırılan ‘Yavru Atma’ hastalığı, hayvanlardan insanlara bulaşıcı ve hasta edici özelliğiyle biliniyor.

 

HEMEN HER KÖYDE BU HASTALIĞA RASTLANDI

Erzurum’un birçok ilçesinde hayvancılık yapan besicilerin büyük bir bölümünün söz konusu hastalıkla karşı karşıya kaldığı ileri sürülürken, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün yapacağı çok basit bir araştırmayla bu iddiaların doğruluk payının olup olmadığını öğrenebileceği ifade edildi. Bazı üreticiler, “Bu hastalık çok sık olmasa da, kimi köylerde rastlanabilen bir hastalık. Ama bu yıl birçok köyde bu hastalığa sıklıkla rastlandı. Gebe hayvanlar, bu hastalık yüzünden düşük yaptı. Bu hayvanların bundan sonra et ve süt verimleri de düşük olacağından atılacak ilk adım elden çıkarmak olacak. Bunun için en iyi fırsatın da Kurban bayramı olduğu düşünülüyor. Bu yüzden Kurban bayramı öncesinde Erzurum il genelinde Brucella taraması yapılması gerekiyor. Eğer bir sorunla karşılaşılmaz ise zaten sorun yok. Ama eğer iddialar doğruysa, bu insan sağlığı için büyük bir risk teşkil eder” diye konuştular.

 

YENİGÜN YETKİLİ KURUMLARI UYARMIŞTI

Öte yandan Gazeteniz YENİGÜN bu iddiaları geçtiğimiz ay gündeme taşımış, Kurban bayramı öncesinde bu hastalığın hayvancılık sektörü için çok ciddi bir tehdit olabileceği uyarısında bulunmuştu. Konuyla ilgili olarak şu ana kadar hangi adımların atıldığı merak edilirken, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün konudan haberdar olup olmadığı da bilinmiyor. Vatandaşlar, ilgili kurumların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini vurgulayarak, “Erzurum’da hayvancılık yeni yeni canlanmaya ve hayvan varlığı sayısı da artmaya başlamışken böyle bir sorunla karşı karşıya kalmak sektör açısından çok ciddi kayıplara neden olabilir” dediler. 

Etiketler : UYUYUN BAKALIM!
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri