23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Vatandaşın derdi hep aynı!

Vatandaşın derdi hep aynı!

03.12.2018 19:59 12 14 16 18 yazdır
Kar yağışının gecikmesi, dar gelirli vatandaşların yüzünü güldürdü. Kabaran doğalgaz ve elektrik faturaları ise, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.
Vatandaşın derdi hep aynı!
Erzurum’da kar yağışının gecikmesi, dar gelirlinin yüzünü güldürdü. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte gözünü yakıt giderlerine çeviren dar gelirli, havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı keyifli günler geçiriyor. Doğalgaz ve elektriğe birbiri ardına yapılan zamlar yüzünden kabaran faturaları, geciken kar yağışı sayesinde azalan yakıt tüketimiyle frenleyen Erzurumlular, her yıl gündeme getirilen, ancak bir sonuç alınamayan doğalgaz indirimini bekliyor. 

KABARAN FATURALARA TEPKİ YAĞIYOR 
Erzurum’daki tüketicilerin ellerine bir süre önce ulaşan elektrik ve doğalgaz faturaları, zamlı tarifeler yüzünden eleştiri konusu olmuştu. Faturaların neredeyse yarı yarıya artış yaşadığını gören Erzurumlular, artan giderlerinden dolayı dert yanmış, bu durum sosyal medyanın gündeminde de uzun bir süre yer edinmişti. Erzurum’da kış mevsiminin uzun sürmesi dolayısıyla enerji giderlerinin sübvanse edilmesi gerektiği her platformda dile getirilirken, bu yönde atılan adımlardan bugüne kadar bir sonuç alınamaması ise, umutları giderek azaltmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de gündeme getirilen bu konu, iktidar partisinin ilgisine bir kez daha sunulmuş, ancak bu yöndeki tekliflerden bir sonuç elde edilememişti. 

SORUNUN ÇÖZÜMÜ ASLINDA ÇOK BASİT 
Siyasi otoritenin Erzurum’da doğalgaz ve elektrik tüketimiyle ilgili olarak yeni bir düzenlemeye gitmesi gerektiğini vurgulayan ekonomistler, “Erzurum’un da içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde üretim değil, tüketim ekonomisi hakim… Kaldı ki, bölgelerarası gelişmişlik farkı da bu durumu ortaya koyuyor. Burada insanların gelirleri kısıtlı ve çoğunluk alt gelir düzeyinde yaşıyor. Böyle bir ortamda doğalgaz ve elektrik tüketimine yapılan fiyat artışı, buradaki yaşam şartlarını çok daha zorlaştıracaktır. Bu bakımdan Erzurum’da sadece kış mevsimlerine özel olarak ısınma ve enerji giderlerinde en azından birkaç puanlık vergi indirimine gidilebilir. Bu üzerinde herkesin mutabık kaldığı bir konu, ancak hayata bir türlü geçirilemiyor” dediler. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri