22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Roportajlar > Yakutiye'yi geleceğe taşıyoruz
Yakutiye'yi geleceğe taşıyoruz

Yakutiye'yi geleceğe taşıyoruz

23.03.2016 19:51 12 14 16 18 yazdır
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ilçe sınırları içerisinde hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile Yakutiye'yi geleceğe taşımayı planladıklarını ifade etti.

SALİH ÇEELBİ / ERZURUM

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ilçe sınırları içerisinde hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile Yakutiye'yi geleceğe taşımayı planladıklarını ifade etti.

Bu haftaki röportaj sayfamıza Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut'u konuk ettik. Başta kentsel dönüşüm projeleri ve kamulaştırma çalışmaları hakkında önemli bilgiler veren Başkan Korkut, Yenigün Ekibi'ni dönüşüm çalışmalarının devam ettiği alanlarda misafir etti. Üç Kümbetler 1 ve 2. etap çalışamalarında kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını ve buralarda kentsel dönüşüm projelendirmelerine devam ettiklerini belirten Korkut, sadece Üç Kümbetler Bölgesi'ni kapsayan alanda 385 parsel alanın kamulaştırılarak, hak sahiplerine 45 milyon lira ödendiğini dile getirdi.

Erzurum'un merkezdeki en büyük ilçesi olan Yakutiye'de 8 yıldır Belediye Başkanlığı yapıyorsunuz. Kamulaştırma ve kentsel dönüşüme büyük önem veriyorsunuz. Çalışmalarda son durum nedir?

Yakutiye Belediye Başkanı olarak 7. yılımı geçirdiğim 2016 yılı, ilçemizde önemli değişimlere sahne oldu. Bunların başında kamulaştırma çalışmaları gelmektedir. Hacıcuma, Taş Mescit, Kadana ve Narmanlı mahallelerinde 1. etap ve 2'inci etapta 30 milyon lirayı bulan kamulaştırma gerçekleştirdik. 309 parsel bazında yapılan kamulaştırmalar, Hacıcuma semtinin bir yıldız gibi doğmasını sağlayacak önemli bir projenin ilk etabını oluşturmaktadır. İnşallah Allah nasip ederse, Nisan ayı itibariyle Hacıcuma, Taş Mescit, Narmanlı ve Kadana mahallelerini içerisine alan muhteşem bir proje eşliğinde yapılaşma çalışmalarına başlayacağız. Burada özgün bir proje gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 2, 3, 5 katlı yapılar, estetik bir görünümle sunulacak. Şehre hakim bir tepeden Erzurum'un tarihi kültürel siluetinin izlenebildiği bir yapılaşma gerçekleşecek. 

Sanırım en büyük kentsel dönüşüm Üç Kümbetler Projesi adını verdiğiniz alanda gerçekleşecek. Oradan nasıl gidiyor çalışmalar?

Üç Kümbetlerde 1. ve 2. etapta 385 parselde kamulaştırma çalışması yaptık. Hak sahiplerine ödenen bedel 45 milyon lirayı aştı. Üç Kümbetler, vasıfsız yapılardan temizlendi. Hedefimiz, bu yıl yapım sürecinin başlamasıdır. Erzurum'u her anlamda etkileyebilecek ölçekte bir proje olan Üç Kümbetler, bölgenin tarih hazinelerinin buradan sunumunun yapılabilmesini sağlayacak özellikler katmaktır. Üç Kümbetler Projesi ile bildiğiniz gibi kümbetler, Gürcü Mehmet ve Emir Şeyh Camileri, türbe, çeşme, hamam ve çok sayıda Erzurum Konağı gün yüzüne çıkarıldı. 150 dönüm büyüklüğündeki alanın tarihi bir adaya dönüşmesi için bir yol ile çevreleme gerçekleştirdik. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Üç Kümbetler alanına hiçbir şey yapmasak dahi, yapılan iş Erzurum tarihi ve kültürüne sahip çıkma açısından büyük önem taşımaktadır. Belki kanıksanmışlıkla Üç kümbetlere bakılabilir, ancak yapılan işin çok büyük olduğunun altını çizmek istiyorum.

Tarihi eserler konusunda da çok hassassınız. Geçtiğimiz seneGürcü Kapı ve Ehmal Camilerine birleştiren bir projeniz vardı. Orada son durum ne?

Tarihi eserler ile ilgili bir kurumdan gelmemin de etkisiyle Erzurum kültürü ve tarihiyle ilgili her alana el atmak, şehre mühür gibi vurulmuş, ancak kıymetini bilemediğimiz için kötü yapılar içerisine adeta gömdüğümüz tüm değerleri, bir elmas gibi parlaması amacıyla her esere el atmak istiyorum. Ekonomik büyüklüğümüz, kaynaklarımız göz önüne alındığında devasa işlerin altına elimizi, gövdemizi koyduğumuzu görürsünüz. Ancak yalnızca parayla iş yapılmıyor, akılcı bir yönetim ile daha az bütçelerle, büyük işleri gerçekleştirmeyi başardık, başarıyoruz. Buda bizim artı değer oluşumuzun bir işaretedir. Bu bağlamda Murat Paşa Camii ile Hamamının çevresini açtık. Yine Boyahane Hamamı ve Camisini bir yönden açarak, çevreden fark edilebilir olmalarını sağladık. Bunları yaparken, Cennet Çeşme Sokak gibi barakalarla örülmüş bir tarihi sokağı yeni baştan ele aldık. Çok da güzel oldu. İnşallah, Gürcü Kapı Camii yani gerçek ismiyle (Ali Ağa Camii) ile Ehmal Camiini birleştiren bir projemiz var. Kamulaştırma giderleriyle ilgili kaynak çalışmamız bazı aksamalara neden olduğu için kazmayı vuramadık, ancak alanla ilgili çalışmamız, projemiz mevcut. Bir zamanlama meselesi olarak görüyoruz. Yine Erzurum'un geçmişinde önemli bir yer tutan Gümrük Hanı ve çevresini içerisine alan meydan çalışması sürüyor. İpek Yolu ticareti bağlamında önemli bir yeri olan, geçmişte Gümrük işlerinin yürütüldüğü alanı 17 dönüm büyüklüğünde bir meydana dönüştürmek istiyoruz. Burayla ilgili proje ve alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Çok mu heveskarız? Evet.. Öyle olmak istiyoruz. Erzurum'un kültürünün ve tarihi değerlerinin kıymet görmesini arzuluyoruz.

Kentsel dönüşümde nasıl bir yol izlediniz?

Kentsel Dönüşüm çalışmalarımız; çok şükür oldukça başarılı bir şekilde yürüyor. Neredeyse olmayan bir bütçeyle 400 dönüme ulaşan dönüşüme imza attık. Hasanibasri ve Habibefendi - Mehdiefendi semtlerinde yapılaşma sürüyor. Yeşil Yakutiye Projemiz, Erzurum açısından prestij projedir. Alan ortaya çıktıkça güzelliği ve özelliği daha iyi fark edilecek. Yeşil alanı bu kadar yoğun, site olarak konumlanmış Erzurum ve bölgemizde başka bir proje yok. Şöyle bir seyir çizelim; 2009 yılında göreve geldiğimde Cumhuriyet Caddesinden Hasanibasri'ye çok dolambaçlı yolları geçerek ulaşılabiliniyordu. Mehdiefendi Cumhuriyet caddesine çok uzaktı, Üç Kümbetleri çok insan bilmiyor veya göremiyordu. Hasanibasri, Mehdiefendi, Habibefendi, Hacıcuma, Taş Mescit, Kadana, Narmanlı kalitesiz binalar ve gecekondularla sarılıydı. Allah'a şükürler olsun ki; 7 yıl sonunda bu alanlarla ilgili size bir dünya gelişmeyi sunabiliyorum. Buda benim ve yönetimimin övünç madalyasıdır. 

Yakutiye'de diğer ilçelere göre daha fazla gecekondu var. O gecekondu sahipleri için süprizleriniz oldu mu?

Yasa olunca, gecekondu sahiplerini sevindirdik. 2981 Sayılı İmar Affı Kanunun ve 775 Sayılı Gecekondu Kanununun ilgili maddelerine istinaden gecekondu hak sahiplerine tapu vermek üzere bir çalışma başlattık. Belediyemiz sınırları dâhilinde Şehitler, Gaziler, Aziziye, Yukarı Sanayi, Aşağı Sanayi, Çağlayan, Eminkurbu ve Abdurrahmanağa Mahallelerinde mülkiyeti Yakutiye İlçe Belediyesi'ne ait olan parsellerde gecekondusu bulunan 330 vatandaşın tapu alma taleplerine, arazide ve tapu müdürlüklerinde yapılan teknik araştırmalar neticesince hak sahibi oldukları ispatlanan ve istenilen evrakları temin eden 186 vatandaşın tapu tahsis belgelerini tapuya çevirdik.  

Sosyal belediyecilik bağlamında neler yaptınız?

Belediyecilik anlayışımız da sosyal yönler, yeşilin geliştirilmesi, insanların semtlerinde keyifle piknik yapabilecekleri alanlar oluşturmak, çocuklarımıza rahat oyun alanları açmak önceliktir. Yine yoksul insanları görmek, onların yanında olabilmek gerekiyor ki, bizde bunu yapma noktasında gayretli olduk. Bir öncelik, özellikle yoksulluk ve eğitimin düşük olduğu semtlerde ev hanımlarını dışarıya çıkarabilmek, sosyal yaşama katabilmek ve onların ev ekonomilerine katkı yapabilir noktaya gelmelerini sağlamak için programlar geliştirdik. Bu amaçla;  Makine ve El Nakışı,El  Sanatları ve Ahşap Boyama , Mefruşat,Vitray, el ve makine nakışı, ahşap, keçe  gibi çeşitli el sanatları alanlarında kurslar açtık. Oldukça başarılı olduğumuzu söylemek istiyorum. Yakutiye Belediyesinin meslek edindirme kurslarında eğitim gören, kendini geliştiren çok sayına hanım, ev ekonomisine katkı yapabilir seviyeye geldi. Birçoğu kendi işini açarak üreten tarafta yerini aldı. 

Sosyal yardımlar ne durumda?

Belediyecilik yol, kaldırım veya diğer hizmetler dışında, yoksul insanları görebilmek, gelir seviyesi düşük olan kesimlere kol kanat gerebilmekti. Öncelikli olarak Ramazan ayında yaklaşık 3500 aileye gıda yardımı yaptık. Yardımlar tespit edilen muhtaç vatandaşlarımızın evlerine akşam saatlerinde teslim edildi. 2000 aileye yakacak (odun-kömür) yardımında bulunuldu. İçinde bulunduğumuz uluslararası şartlar dolayısıyla ülkemize göç eden ve şehrimize de gelen mültecilere yönelik yardım yapıldı. Gıda yardımı, ev eşyası yardımı, çocukların sünneti gerçekleştirildi.  İlçemiz sınırları içerisinde yaşayan ve tespit edilen yoksul ailelerin ihtiyaçlarını gidermek üzere çeşitli ev eşyaları (Buz dolabı, çamaşır makinesi, ocak, oturma grubu vb.) alınarak teslim edildi.

Eğitim konusunda Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile sürekli haber yapıyoruz ve çok güzel sonuçlar alındığına şahit olduk. Sizin de bu konuda belediye olarak katkınız olmalı?

Eğitim alanında oldukça önemli işler yaptık. Yakutiye ilçe sınırlarında bulunan tüm okullara, öğrencilere elimiz uzandı. 8. sınıfa devam eden tüm öğrencilerimize TEOG sınavına hazırlanmalarına katkı sağlamak amacıyla 3500 adet kaynak kitap dağıttık. Kaynak kitapların sınav sonuçları dikkate alındığında katkısı olduğu görüldü. Öğretmenlerimizin gayretine yaptığımız desteğinde katılmasıyla geçmiş yıllardan daha iyi bir sonuç karşımıza çıktı. ilçemizin başarı sıralamalarında bir kaç basamak yükseldiği gözlendi. Uygun kriterlerle tespitini Yakutiye Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullara yaptırdığımız 6-12 yaş arası 500 dar gelirli aileye mensup çocuğa kayak eğitimi verdik. Eğitimle ilgili tüm giderler; ulaşım , iaşe , kayak kıyafeti , kayak takımı tarafımızdan karşılandı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yurt yuva ve çocuk evlerinde barınan 50 çocuğa bütün giderleri belediyemizce karşılanan temel kayak eğitimi verildi. 

Okulların fiziki şartları hakkında girişimleriniz var mı?

Ayrıca ilçemizde hizmet veren okulların (ilk,orta ve lise) çeşitli ihtiyaçlarını karşıladık. Özellikle ilçemizin dezavantajlı alanlarında hizmet veren okullara (Ahmet Yesevi Ortaokulu, Erzurumlu Emrah Ortaokulu, 50. Yıl Ortaokulu, Abdurrahman Şerif Baygu İlkokulu, Güzelova İlkokulu, Gazi Ortaokulu, Şükrüpaşa İlkokulu, Kocatepe İlkokulu, Faik Güngör Ortaokulu, Dumlu Ortaokulu, 12 Mart İlkokulu) öğretmen odası dolapları, okuma kitapları, zeka oyunları setleri, spor malzemeleri, kırtasiye malzemeleri ve ses sistemleri temin edildi. Okulların tatile girmesi ile birlikte  6-12 yaş gurubu çocuklara tüm giderleri Belediyemizce karşılanan "Yaz Spor Okulu " her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da organize edildi. Yüzme , buz pateni, futbol ve Jimnastik branşlarında 500 çocuk 2 ay süreyle eğitim alarak tatillerini keyifli geçirdi. İlçemize bağlı köylerde ve  dar gelirli ailelerin yoğunlukta olduğu mahallelerde eğitim gören 1500 ilkokul öğrencisi okullarından servislerle alınarak sinemaya götürdük. 3D çizgi film izlediler, hayatlarının ilk sinema deneyimlerini yaşadılar.

Atatürk Üniversitesi ile bir protokol imzalayarak Anne Üniversitesi kurdunuz. O konu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Anne Üniversitesi uygulamamız ile 8 hafta devam eden eğitim programında 150 anneye üniversite ortamında üniversite hocalarından günlük hayatta faydalanabilecekleri sağlık, çevre, iletişim, çocuk gelişimi gibi konularda eğitimleri aldılar.   Hanımlar için pozitif ayrım önemli. Özellikle çevre semtlerde yaşama katılma bakımından imkanları sınırlı olan hanımlara yönelik spor merkezi yaptık. Hilalkent altında Esma Park'a bitişik yaptığımız  "Kadın Spor Eğitim Merkezi" hizmete açıldı. Günlük 60 hanım uzman fitness antrenörlerinin gözetiminde hiçbir ücret ödemeden ve ulaşımı da belediyemizce karşılanan hizmetten faydalanmaktadırlar. 

Erzurum'un en renkli sokağı diye bir sokak kurmuştunuz. Çok güzel tepkiler gelmişti. Süreç nasıl gelişti o sokak için? Planlamış mıydınız bunu?

İlçemizin eski mahallelerinden Ali Paşa Mahallesi Başak Sokakta bulunan 50 bina rengarenk boyayarak şehrimiz estetiğine güzel bir bakış açısı kazandırdık. Sokağın açılış programına mahallenin çocukları, okullarından getirilen zihinsel engelli çocuklar, Aile ve Sosyal Politikalar bağlı kurumlarda barınan  yurt - yuva çocukları, köy çocukları etkinlik alanına getirdik.  Onlarla birlikte boyama etkinliği yaptık. Onlar için sokakta sahne kurularak müzik , eğlence,tiyatro, animasyon gibi etkinlikler gerçekleştirdik. İlçemizde bulunan engellilerin sosyal hayata adaptasyonlarına katkı sağlamak amacıyla engelli okulları ile işbirliği yapılarak çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlendik. Zihinsel Engelliler Federasyonunca Ayvalıkta düzenlenen  tatil etkinliğine şehrimizdeki derneğe üye engelli çocuk ve ailelerinin katılımı sağlandık. Şehrimizdeki engelli okullarında eğitim gören 300 çocuğa Atatürk Üniversitesi işbirliği ile spor faaliyeti düzenlendik. 

Yakutiye sporda ne durumda?

Yakutiye Spor Kulübü Boks,Kayak ve Futbol olmak üzere 3 branşta faaliyetlerini sürdürmektedir.Spor Kulübümüz halen lisanslı ve lisanssız olmak üzere yaklaşık  350 sporcumuz ve 7 antrenör nezaretinde faaliyetlerini sürdürmektedir.  2015 yılı içinde U-14, U-15, U-16, U-17, U-19 yaş kategorilerinde Türkiye Futbol ligi "Coca Cola Gelişim" Ligleri'ne zirveyi zorlar durumdalar. Bildiğiniz üzere kayak ekonomik açıdan çok pahalı ancak bir o kadarda zevkli bir spor. Bu nedenle biz ailelere çok fazla maddi yük yüklenmemesi amacıyla sosyal belediyecilik kapsamında böyle bir projeye imza attık. Her sene 400 öğrencimizi Şubat tatilinde, ulaşım, yiyecek, giyecek gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayarak kayak eğitimlerini sağladık. Öğrencilerimiz kayak eğitimlerimiz sayesinde çok güzel bir şekilde eğitimlerini tamamladılar. Bunların içersinde inşallah ümit ediyoruz ki şampiyonlar çıkaracağız. Başarılı olan sporcularımıza Yakutiye Spor Kulübü olarak eğitimlerimizi devam ettireceğiz. Bu kardeşlerimizi önümüzde ki günlerde hafta sonları devam edecek kayak eğitimlerine empoze edeceğiz. Bizim amacımız sosyal belediyeciliği her alanda aktif bir şekilde kullanabilmektir. Allah'a hamt olsun bu amacımızda hiç bir sıkıntı çekmedik. Göreve geldiğimiz 4 sene boyunca sosyal alanda halkımıza, öğrencilerimize, çocuklarımıza desteklerde bulunduk. İnşallah bu çalışma ve projelerimiz devam edecek.

ALİ KORKUT KİMDİR?

1964 Erzurum doğumlu olup, ilk, orta ve lise eğitimimi Erzurum'da tamamladı. 1986 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Konya'da Oba Mimarlık Şehir Planlama İnşaat Limitet Şirketi'nde; Antalya Serik bölgesinin turizme yönelik imar planlaması çalışmalarında, Konya Maliye Binası tasarımı, sanayi tesisleri ve konut tasarımlarında bulundu. 1989 yılında sözleşmeli mimar statüsünde Erzurum Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü emrinde göreve başladı. 1997 yılında Atatürk Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak Yüksek Mimar ünvanını almaya hak kazandı. 1994 tarihinde vekaleten, 1998 tarihinden itibaren asaleten Erzurum Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü'nde Müdür Yardımcılığı kadrosuna atandı. 2004 tarihindeki mahalli seçimlerde AK Parti'den Ilıca Belediye Başkanlığı'na aday adayı oldu. Erzurum Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü'ne 2005 tarihinde müdür olarak asaleten atandı.  Evli ve iki çocuk babası olan Korkut'un eşi de, Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Korkut, iyi derecede İngilizce biliyor.

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.