bykşhr
07 Haziran 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Yaya geçiş noktaları genişlesin

Yaya geçiş noktaları genişlesin

21.05.2020 09:55 12 14 16 18 yazdır
Cumhuriyet Caddesinin en büyük sorunlarından birisi olan dar yaya geçiş noktaları gündem olmaya devam ediyor. Dubalarla araç park alanlarının daraltıldığı cadde de kalıcı olarak yaya geçiş noktasının genişletilmesi bekleniyor.
Yaya geçiş noktaları genişlesin

Kasım AKAN- Erzurum Yenigün

Salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin uygulandığı Cumhuriyet Caddesinde araçların park yapmalarını engelleyen dubalar gündem olmaya başladı. Özellikle dubaların olduğu mesafeden yaya geçiş alanının genişletilmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar ve esnaflar durumun avantaja evrilmesini istiyorlar.

Erzurum’un en önemli noktalarından biri olan Cumhuriyet Caddesinde yaya geçiş alanları daha büyük sorun olmaya başladılar. Sosyal mesafe kuralları dâhilinde vatandaşların rahatlıkla yürüyemediği cadde de araç park alanlarının artık yaya geçiş noktalarına çevrilmesi bekleniyor.

Dubalarla kapatılan ve araçların birerli sırayla park etmesini sağlayan alanın artık yayalar için dizayn edilmesi gerektiğini ve mevcut olumsuzluğun fırsata çevrilebileceğini aktaran vatandaşlar “ cumhuriyet caddesi yaya geçiş alanları daha geniş olmalı. Trafiğe kapatılması dâhil gündemde olması gerekilen bu caddenin en azından yaya geçiş alanlarının genişletilmesi mecburi bir hal almış durumda.

Araç parkını önleyen dubaların yaya geçiş alanlarının sınırını belirlemesi noktasında şehir yöneticilerinin çalışma başlatması önemli bir konu olacaktır. Çünkü Cumhuriyet Caddesi gibi bir noktanın yaya geçiş darlığı nedeniyle daha büyük sorunlara neden olması içten bile olmaz. Salgının bize göstermiş olduğu mecburiyetlerin bazı konularda fırsatlara neden olması gerekiyor. Hem salgınla mücadele edip hem de şehrimizi güzelleştirme konusunda önemli adımlar atmak yerinde olacaktır” ifadelerini kullandılar.

Dubalar yaya geçiş sınırı olsun

Kaldırımların genişletilip dubaların monte edildiği sınıra dâhil edilmesi gerektiğini ifade eden çevre esnafı ise “Cumhuriyet Caddesi’nin acil şekilde elden geçirilmesi ve yaya geçiş alanlarının genişletilmesi gerekmektedir. Bu sorunun şimdiden görünmesi ve halledilmesi için çalışmaların başlatılması önemli bir husus olacaktır. Dubaların büyük bir alanı kapattığını ve bu durumun gelecekte de bu şekilde kalacağı gerçeğiyle yaya geçiş alanlarının genişletilmesi konusu gündeme alınmalıdır. Kent sağlığı için önemli olacak olan bu hususun şehirde yaşayanların yaşam standartı açısından da değerli olduğunu şimdiden görmek gerekiyor” şeklinde konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri