22 Nisan 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Yaya geçişlerini kimse umursamıyor

Yaya geçişlerini kimse umursamıyor

09.11.2018 09:49 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da gün geçtikçe yoğunlaşan trafik yayalara zor anlar yaşatıyor. Özellikle yaya geçişlerinin de araçlar tarafından kapatıldığı kentte vatandaşlar zor anlar yaşıyor.
Yaya geçişlerini kimse umursamıyor

Binlerce taşıtın trafiğe kayıtlı olduğu Erzurum’da hemen her bölgede kaldırımlar arabaların işgali altında. Kaldırımlarda yürümeyi imkânsız kılan bu durum Erzurumlulara güç anlar yaşatıyor ve kazalara neden oluyor. Özellikle yaşlılar, engelliler ve bebek arabalı ebeveynler çok daha zor koşullar altında sokağa çıkıyor. Hastanelerin ve AVMlerin olduğu bölgelerde daha fazla rastlanan bir durum olmaya başlayan kaldırımda araç park etme alışkanlığı gün geçtikçe artıyor. Belediyelerin belirlediği park alanları dışında park eden ve yayaların haklarını görmezden gelen sürücüler ise vatandaşlar tarafından eleştiriliyor.

Yayaların hakları çiğneniyor

Erzurum’un en işlek bölgelerinden birisi olan Erzincan Kapı mevkiinde araçlar boş buldukları her yere araçlarını park ediyorlar. Büyük tepki çeken bu durum vatandaşların zor anlar yaşamasına neden oluyor. Özellikle araç sahiplerinin daha saygılı davranması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar “ bu büyük bir sorumsuzluktur. Park edilen araç beni yolda yürümem için ikna etmeye çalışıyor gibi. Tabi böyle bir durumu kabul etmek imkânsız. Çünkü ciddi anlamda hakkımızın yenildiğini düşünüyorum. Bunu kabul edemeyiz. Belediyelerimiz birçok araç park alanları açtı, daha müsait bölgeler de var. Neden gelip yayaların geçişine engel olacak şekilde aracını park ettiklerini anlamış değiliz. Hafta sonları ise kentin bazı bölgelerinde boş kaldırım bulup yürümek neredeyse imkânsız. Yürümek için şehrin dışına gitmek gerekiyor galiba.

Her şeyden önemlisi bizden de kötü durumda olan engelli ve hamile kadınlarımızı düşünmek zorundayız. Sürücülerin de hiçbir şey umurunda değil. Sanki burası kaldırım değil de hususi otoparkları. Engelli veya bebek arabalı biri buradan nasıl geçecek diye düşünmüyorlar. Empatinin oluşması gerekiyor. Devletimiz engelli rampası yapmış ama gelip üzerine araç park etmişler. Bu çok komik bir durum. Düşüncesiz insanları görmek bizleri de üzüyor haliyle. Yani kaldırımlar ve engelli rampaları hatalı park eden sürücüler yüzünden kullanım dışı kalıyor. Araç sürücüleri yaya olan vatandaşları da düşünmeliler” şeklinde sitem ettiler.

Yanlış park etmek ceza nedeni

Yanlış park etmenin cezai işleme tabi tutulması bile araç sahiplerinin dikkatli davranmasına neden olmadığını ve bu durumun abartılarak sürdürüldüğünü şaşkınlıkla izlediklerini dile getiren vatandaşlar “böyle bir durumla karşılaşınca bütün herkesin tepki göstermesi gerekiyor. Gerekirse sorumsuz sürücülerin ceza alması için gerekli mercilere bilgilendirme yapılmalıdır. Bu yapılmadığı zaman artarak devam eden bir sorumsuzluğun sürdürüldüğünü görüyoruz. Şu an merdiven başında duran araçların suç işlediğini biliyoruz. Yürüyecek yol bile kalmamış. Evinize iş yerimize gitmekte ciddi anlamda zorluk yaşıyoruz. Çünkü yürüyecek yer kalmamış. Böyle olunca tepki göstermemek imkânsız oluyor. Kaldı ki araç yolundan ilerlediğiniz zaman hiç de saygı gösterilmeden yol paylaşımında kendilerini haklı çıkarıyorlar. Yolu yayaların kullanmasına müsaade etmiyorlar. Yayalarında yolunu kapatarak durumu daha da sorunlu hale getiriyorlar.

Yerleşim birimlerindeki karayolunda, bir trafik işaretiyle izin verilmedikçe ve zorunlu nedenler dışında park etmek yasak. Taşıt yoluna ve yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarına park etmenin cezasının 108 TL olduğu, bu cezanın peşin ödenmesi durumunda miktarın 81 TL olduğu belirtildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri