18 Eylül 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Yaylalar kuzu vermeye başladı

Yaylalar kuzu vermeye başladı

11.06.2019 09:31 12 14 16 18 yazdır
Ülkemizin en verimli yaylalarından birisine sahip olan Erzurum et ve süt noktasında gerekli katkıyı sunmaya devam ediyor. Göçerlerin haziran-temmuz-ağustos aylarını geçirmek için uğradığı yaylalar kentte kuzu piyasasını canlandırdı.
Yaylalar kuzu vermeye başladı

Kasım Akan-Erzurum Yenigün Gazetesi


Hayvancılık sektöründe gelişim sağlamaya çalışan Erzurum yayla hayvancılığından gerekli desteği görmeye devam ediyor. Özellikle serin ve verimli ot imkânı nedeniyle Urfa, Elazığ ve Diyarbakır göçerlerinin öncelikli tercihi olan Erzurum yaylaları kentte hayvancılık piyasasını geliştiriyor. Kuzu piyasasının bir anda arttığı kentte satışlar çerçilerle, mal meydanın da ve pazarlarda yapılmaya başlandı.

Kuzu satışının yoğunlaşması hayvancılığın verimli geçmesi noktasında önemli olduğunu ve bu konuda Erzurum‘un atak yapacak olan iller arasında gösterilmesine vesile olacağını dile getiren besiciler ve hayvan pazarlamacıları “eğer kuzu satışı istenilen noktaya gelirse bütünüyle hayvancılık sektörü istenilen noktaya gelir. Et ve süt ürünleri fiyatında vatandaşların rahat olacağı günler yaklaşıyor. Bizler hayvancılığın bölgesel anlamda gelişmesini destekliyoruz. Her ilin kendine özel durumu var ve bu durumlar bir şekilde o kentin daha da gelişmesine vesile oluyor.Diğer illere bakarakkendi ilimize hayvancılık politikası geliştiremeyiz. Son zamanlarda atılan adımların verimini almaya başladık. Yaylacılık gibi bulunmaz bir sektörün daha net şekilde desteklenmesi de ayrıca gerekiyor. Çünkü yaylacılık büyük bir alanı etkisi altına alabiliyor. Şehrimizin bu durumunu daha güzel şekilde ele alarak geliştirmeliyiz” diye konuştu.

Kuzu fiyatları düşmez

Birçok sektörü etkisi altına alan hayvancılık, Erzurum’da bütün kurumlarca destekleniyor. Gelecekte hayvancılık alanında büyük sorunların ve dışa bağımlılığın önlenebilmesi adına geliştirilen projeler hayata geçirilmeye devam ediyor.

Hayvancılık yapmanın artık daha maliyetli olduğunu ve bu nedenle canlı hayvan fiyatlarının önümüzdeki dönemlerde düşmeyeceğini fakat et, süt-süt ürünleri fiyatının daha da aşağılara çekileceğini dile getiren hayvan pazarlamacıları “şuan en kötü kuzunun fiyatı 400 YTL diyebiliriz. Bu canlı hayvanın ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Çünkü artık canlı hayvan besleyen insanları külfetli bir maddi kaynak zorluyor. Bu nedenle özellikle canlı hayvan pazarının fiyat konusunda düşüş yaşamayacağını fakat et-süt ürünlerinde ciddi düşüşün yaşanacağını öngörebiliyoruz” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri