14 Temmuz 2020 Salı
Anasayfa > Yerel > Yeni çocuk işçiler: Suriyeliler

Yeni çocuk işçiler: Suriyeliler

30.11.2019 10:05 12 14 16 18 yazdır
Sokakta çalışan çocuk işçilerin hiç bitmediği ülkemizde şimdilerde “Suriyeli” kavramı gelişiyor. Boyacılık, selpak satıcılığı, tartı ve dilenmek gibi işler yapmak zorunda kalan Suriyeli çocukların her geçen gün arttığı Erzurum’da durum içler acısı vaziyte
Yeni çocuk işçiler: Suriyeliler

KASIM AKAN-ERZURUM YENİGÜN GAZETESİ


Sokakta çalışan çocuk işçilerin hiç bitmediği ülkemizde şimdilerde “Suriyeli” kavramı gelişiyor. Boyacılık, selpak satıcılığı, tartı ve dilenmek gibi işler yapmak zorunda kalan Suriyeli çocukların her geçen gün arttığı Erzurum’da durum içler acısı vaziyette.

Ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin sıcak yuvası konumuna gelen Türkiye, kimi durumlarda önlem almakta zorlanıyor. Özellikle sokaklarda çalışan çocukların her geçen gün arttığı illerden birisi olan Erzurum konuyu gözler önüne seriyor.

Geneli Suriye’den gelen ve sokaklarda çalışan çocukların yoğun olmaya başladığı Erzurum’da vatandaşlar durumun dikkatle ele alınması gerektiği vurguladı. Çocukların sokaklarda çalışmasıyla birlikte geleceklerinin hem kendileri hem de toplum açısından sorunlar doğuracağını dile getiren vatandaşlar “toplumuzun daha sağlıklı olabilmesi için geleceğimiz olan çocukları korumalıyız. Onların kötü şartlarda büyümesi toplumuzun geleceği açısından sorun teşkil edecektir. Suriyelilerin ülkemizde yaşamaya devam edeceğini çok iyi biliyoruz. Hal böyleyken onların da bu toplumun geleceğine etkisi olacaktır. Etkinin olumlu olabilmesi için projelerimizi geliştirmeli ve kapsayıcılığını zenginleştirmeliyiz” diye konuştular.

En büyük sorun ekonomi

Çocuk işçilerin çoğunluğunu oluşturan Suriyeliler ekonomik olarak ayakta durmanın mücadelesini veriyor. Ailelerin de isteğiyle sokaklarda çalışan Suriyeli çocuklar ise gelecek hayali kuramıyor. Okula gitmediğini ve ailesine destek olmak için ayakkabı boyacılığını yaptığını dile getiren Suriyeli Çocuk İşçi “henüz 13 yaşındayım ve bir yıldır ayakkabı boyuyorum. Erzurum’a alıştım ve çok sevdim. Buradan gitmek ya da gitmemek hiç aklıma gelmiyor. Okula kendim gitmek istemedim çünkü çalışmak hoşuma gidiyor. Havalar soğudukça yaptığım iş daha da zorlaşıyor” diye konuştu.

“Yardımcı olmalıyız”

Suriyeli ailelerin ve çocukların toplumumuza hızlı şekilde uyum sağladığını ve daha kaliteli uyuşmanın sağlanması için sokakta çalışan çocukların korunarak geleceğe hazırlanması gerektiğini dile getiren vatandaşlar “sokaklarda seyyar satıcılık yapan çocukların geneli Suriyeli… Bu satıcıların ve çalışanların geneli çocuklardan oluşuyor. Bu çocukların yarınlara daha iyi hazırlanması toplumumuzun geleceği açısından oldukça önemlidir. Eğer Suriyeli çocuk işçiler okula gidemez, sürekli sokaklarda kalmak üzere hayatları şekillenirse; bu geleceğimiz için kötü bir tablo oluşturur” diye belirttiler.

Kaynaşma sağlandı

Erzurum’da bulunan Suriyelilerle kaynaştıklarını ve herhangi bir sorunun yaşanmadığını dile getiren vatandaşlar “Suriyeliler şehrimize kısa sürede alıştı. Bizlerde alıştık ama sokakta çalışan ve özellikle dilendirilen çocukları gördükçe üzülüyoruz. Daha önemli adımlar atılarak Suriyeli çocukların korunması gerekiyor. Aileleri zorla yaptırıyorsa bunun için de gerekli adımlar atılsın. Şehrimizin geleceği adına çocukların korunması gerekiyor” şeklinde konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri