22 Temmuz 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Yol inşaatı yavaş ilerliyor

Yol inşaatı yavaş ilerliyor

08.11.2018 09:39 12 14 16 18 yazdır
Erzurum-Çat istikametinde bulunan ve Bölge Eğitim Hastanesini şehre bağlayan çat yolu aylardır alt geçit inşaatı furyası yaşıyor. Kara yollarının yapımını sürdürdüğü inşaat, çevrede bulunan esnafı mağdur ediyor.
Yol inşaatı yavaş ilerliyor

Kasım AKAN-Erzurum YeniGün Gazetesi

Erzurum’un en önemli yollarından birisi olan ve şehrin güney illeri ile bağlantısını sağlayan Çat yolu son üç aydır inşaat alanına dönmüş durumda. Ne yapıldığıyla alakalı bilgilendirme tabelası bulunmayan güzergâhta trafik yoğunluk yaşıyor. Yol çevresinde bulunan ve daha yeni yeni işlerini oturturken inşaat manzarasının oluşturulduğunu dile getiren esnaflar “ aslında biraz daha hızlı yapılması bizim için iyi olurdu. Çünkü dükkânlarımız görünmüyor. İnşaatın çok geç yürütüldüğünü düşünüyoruz ve aslında ne yapıldığını da anlamış değiliz. Ne bir bilgilendirme tabelası ne de bir başka belirti var. Herkes bir şey söylüyor. Kimisi su geçidi yani yağmur suyu kanalı diyor, kimisi üniversite güzergâhından gelen trafiğin aktarılacağı yol olduğunu söylüyor. Herkes bir şey söylüyor. Ama dikkat ettiyseniz herhangi bir bilgilendirme tabelası bulunmuyor.

İşin ne zaman biteceği de bilinmiyor. Eğer ne yapıldığını bilseydik ona göre yorum yapabilirdik. Ayrıca yol ağzında bulunan dükkânlara faydalı bir iş şantiyesinin yürürlükte olup olmadığını da bilmiyoruz. Eğer üniversite güzergâhı hastaneler in önünden geçmesin diye bir çalışma yapılıyorsa bu yerinde bir çalışmadır. Sürekli su taşkınlarıyla da gündeme gelen bu yol için yağmur suyu kanalı yapılıyorsa o da iyidir. Ama kesinlikle bunların hepsi ihtimal dâhilindedir. Ne yapıldığını bilmediğimiz için yorum yapmakta zorlanıyoruz. Gelip geçen herkes dükkânlarımızın da şantiye içinde olduğunu sanıyor. Çünkü büyük bir alan üzerinden çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar şu aşamada sadece bizlere zarar veriyor. Müşteri bulmakta zorlanıyoruz” dediler.


Trafik rahatlayacaktır

Yapılan çalışmanın trafiği rahatlatacağı konusunda fikirlerinin olduğunu fakat ne yapılıyor olduğu konusunda fikirlerinin bulunmadığı dile getiren lokantacı Yunus Döner “ bölgemizde olup bitenler hakkında bilgi alamıyoruz. Büyük bir şantiye bütün işlerimizi etkiledi ama ne yapıldığını bilmiyoruz. Sürekli ihtimaller üzerinden konuşuyoruz. Ama eğer işlerimizi düşürecek bir işin sürdürüldüğünü düşünürsek bu bizim için iyi bir durum değil. Çünkü dükkanlarımızın güzergah üzerinde olması bizler için avantajdı. Bu avantajın elimizden alınması bir şekilde işlerimizi etkileyecektir.

Hastane civarında bulunan yoğun trafiğin iyileştirilmesi için yapılan çalışma olarak da düşünülen inşaat çalışması uzun sürmesiyle gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde yerel televizyon kanallarında Güven Uşun tarafından gündeme getirilen inşaat çalışması uzun sürmesiyle dikkat çekti. Ne yapıldığının da bilinmediği çalışma da trafiği sürekli kullanan sürücüler özellikle kamyon ve tır geçişlerinde sorunlarla karşılaşıyor. Geçici olarak sağlanan yolun yoğunluğu gün geçtikçe de artıyor. Akşam saatlerinde ışıkların olmamasından dolayı zor anlar yaşadıklarını ve yolu bilmeyen sürücülerin sorun yaşadıklarını dile getiren dolmuş sürücüsü Muhammet Öner “ biz yolun biraz daha erkenden normale dönemsini istiyoruz. Özellikle tır ve kamyon sürücüleri geçici olarak sağlanan yolda büyük sorun oluşturuyorlar. Yolun küçük olması ve ışıksız olması bazen kötü sonuçlara kapı aralıyor. Bu anlamda bizler daha da dikkatli davranıyoruz. En azından yolu biliyoruz. Ama bilmeyen sürücüler şantiye çevresinin karmaşası içinde karışıklık yaşayabiliyorlar. Bu anlamda çalışmaların hızlı bir şekilde bitirilmesi ve kar yağmadan tamamlanması oldukça önemli. Kışın trafik akışı bu şekilde rahat ilerlemez. Bu anlamda yetkililerin bu anlamda durumu göz önünde tutması gerekiyor” diye konuştu.  

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri