bykşhr
07 Haziran 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Yumurtada Ramazan oyunu

Yumurtada Ramazan oyunu

21.05.2020 09:54 12 14 16 18 yazdır
Ramazan ayı başında kolisi 18 liradan satışa sunulan yumurtanın tansiyonu bir anda düştü.
Yumurtada Ramazan oyunu

 

 

Ramazan ayı başında kolisi 18 liradan satışa sunulan yumurtanın tansiyonu bir anda düştü. Bayram haftasına girilmesiyle birlikte marketlerde yumurta fiyatları liraya kadar geriledi. Bu sert düşüşle ilgili olarak marketler topu tedarikçilere atarken, tedarikçiler ise, sorumluluğun üreticide olduğuna işaret etti. Vatandaşlar ise, yumurtada oynanan oyunun adının istismar olduğunu dile getirerek, “Bizde fırsatçılın en güzel meslek; Ramazan ayında en çok satılan ürünler ne ise, onların fiyatları bir anda tavan yapıyor. Ramazan sona erince de, fiyatlar eski haline dönüyor. Buna her ne kadar fırsatçılık deniliyor olsa da, aslında bu düzenin adı vicdansızlık olarak tarif ediliyor” diye konuştular.

 

YUMURTANIN KOLİSİ 18’DEN 11 LİRAYA DÜŞTÜ

Ramazan ayı başında bütün marketlerde yumurta fiyatlarının tavan yaptığını ve 18 liraya kadar çıktığını hatırlatan vatandaşlar, “Her ne olduysa Ramazan ayının son günlerinde yumurta fiyatları normale döndü. 18 liradan satılan bir koli yumurta, bir anda 11 liraya kadar düştü. Bir ay içerisinde tavuklar mı insafa geldi; üretici, tedarikçi ve marketler mi imana geldi, orasını anlamadık. Ama her şekilde yumurta satılması gereken fiyatı buldu” dediler. 

Fırsatçıların üzerinde oyun oynadıkları tek ürünün sadece yumurta olmadığını anlatan tüketiciler, yaşanan bu durumun tamamen denetim eksikliğinden kaynaklandığını ifade ettiler.

 

DENETİM BOŞLUĞU İŞLERİNE GELDİ

Vatandaşlar, “Keşke denetimle sorumlu olan kurumlar, yumurtanın üreticiden çıkış fiyatıyla marketlere geliş fiyatına varıncaya kadar tüm detayları gözden geçirip denetleseydiler. Fiyatlar üreticide mi, tedarikçide mi yoksa marketlerde mi uçuşa geçti, işte o zaman tespit edilebilirdi. Ama vatandaşın mağduriyeti kimsenin umurunda olmadığı için fırsatçılara bir yerde göz yumulmuş oldu. Onlar da sadece bildiklerini değil, vatandaşın da canına okumuş oldu. Artık bayram öncesi vatandaşın canını nereden ve nasıl yakacaklar, onu da bu hafta göreceğiz” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri