AK
19 Haziran 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Müchait Himoğlu > ZİNNUR TİRYAKİ’NİN ARDINDAN..
Müchait Himoğlu

ZİNNUR TİRYAKİ’NİN ARDINDAN..

24.01.2014 11:07 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Müchait Himoğlu
Gönül adamı ..
Mekanın cennet, ruhun şad olsun!..

Kimse inanmadı senin bu dünyadan ahrete göç ettiğine. Halen daha Zinnur babam ve annem şiirlerini şimdi gelir okur, peşine taş şiiriyle buraları taçl...andırır diye bekler oldular, yiğit Zinnur…
Sen nasıl bir adamdın be.., nerede bir Erzurum kokusu varsa hiç maddiyat gözetmeden Fizan da dahi olsa oraya atlar gider, baş köşede olurdun..
Çağrıldığında duyum aldığında yerin yakınlığına uzaklığına bakmadan hemşerilerinle, dostlarınla hasbıhal olmak için hiç vakit kayıp etmeden ve de arkana bakmadan, bıkmadan, usanmadan.. giderdin..
Gittiğin yerde hemen sana dün gece yarhanesini, peşine Gülahmette dar sokak evim var balam türküsünü okuturlardı..
Büyükle büyük, küçükle küçük olurdun, ailenden aldığı terbiyeyle.. Sonra onu pekiştirdin ilk okuldan itibaren aldığın eğitimle.. Yıllar sonra oldun eğitimci verdik beraber gençlere bu eğitimi çalıştığımız yıllar içerisinde..
Sonra noktaladın çeyrek asırlık eğitim hizmetini çekilmedin köşene koştun sevdalı olduğun dadaş aşkına ...
Makam mevki gözetmedin koştun; nerede açılış varsa, nerede bir gece varsa, nerede bir müsabaka varsa, nerede bir jübile varsa, hiç üşenmeden gönüllü olarak yapardın o güzel esprili gönüllü sunuculuğunu. .
Hafızalarda hep devam etti sivil toplum örgütlerine yıllarca verdiğin hizmetler.. Ama buna dur dedi ulu emir seni aldı bu hizmetlerinde yürüttü Hakk’a..Yalın kaldılar sana dost diyen sevdalı sevenler ..,
Kalplerden silinmeyecek o dolu dolu geçen günlerin, artık her an her yerde yad edilecek rahmetle anılacak kadar..
Hani senin okuduğun Taş Şiiri’nin son cümlesinde derdin ya, evet işte yine dikilecek mezarın başına bir taş, üzerinde yazılacak yine bir hüval baki. İşte karşınızda Zinnur Tiryaki cümlen hatırlanıldığında Fatihalar dualar senin ruhun için okunacak noksansız ..
Kibir nedir bilmezdin tam gönül adamıydın, kalbinde kötülük taşımazdın derdin aman ne olacak sonunda ölüm var bu dünya kime kalmış ki bize de kala diyerek, hiç kimseden küsmezdin, aranmadığın zaman gönül koyardın ancak..
Gönül koymanın paha biçilmez bir fiyat vardı sende o da tatlı bir tebessüm, bir gülümseme ve bir Allah’ın selamıydı..
İşte bu can adam böyle bir gönül adamıydı..
Baban rahmetli Dursun Tiryaki ve enişten Gürbüz Karabacakla sürdürürdün samimi içten arkadaşlığını..
İşte o arkadaşlarının başı olan yürek yarısı babası Dursun Tiryaki hakka yürümesinin üzerinden çok geçmemişti ki, yine yürek arkadaşı eniştesi Gürbüz Karabacak’ın eşi olan kız kardeşinin ölümü geldi ve ondan sonra sürüklendi yalnızlığa yakalandı şeker hastalığına…
İşte yüreğinin yarısı rahmetli babasına yazdığı baba şiirinden bir paragraf..

“..Yıllar geçti, ama efkar duyarım.
Senin yolundayım buna uyarım.
Senin dostlarını rehber sayarım.
Yoksan bile Yürekte varsın Baba”..

Evet işte yaşam görüntüsü neşe kaynağı da olsa o şiirinde de ifade ettiği gibi, içinden ağlayan dışa tebessümlü gülücükler yansıtan, iç yarasının üzerini örten bu halinin tesellisini seyahatlere bağlayan biriydi.., Yine seyahatlerin biride bir hafta önce İstanbul’da olan kız kardeşini ve dostlarını görmek için geldiği sırada atan embolu neticesinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması ve yoğun bakıma alınmasıydı..
Kah gözlerini açtı , kah açmadı, kah tam açtı derken, gözlerini açarak etrafındaki dostlarına ümit saçtı dostları sevindi Zinnur hoca artık aramıza dönecek diye... Meğer bu durumu dostlarına gözleri ile artık hakkınızı helal edin mesajıymış.. o an hissetmiş Yüce Rabbimden gelen emri vaki ile hakka yürüyeceğini… ve hakka yürüdü gitti can dostum..
Mekanın cennet, ruhun şad olsun, gönlü pek yüreği dadaş kokan yalnız adam….
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.